sobota, 26 Wrzesień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Andrzej Duda: Ukraina może oczekiwać wsparcia ze strony NATO
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: Ukraina może oczekiwać wsparcia ze strony NATO

Share Button

Prezydent RP w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej stwierdził, że podczas rozpoczynającego się jutro szczytu NATO w Warszawie można oczekiwać jasnych deklaracji wsparcia dla Ukrainy.

„Ukraina może oczekiwać przede wszystkim jednoznacznego wsparcia (…); sygnału, że Sojusz jest z Ukrainą i że uważa za jeden ze swych celów przywrócenie spokoju na Ukrainie, czyli tego, by Ukraina odzyskała kontrolę nad granicami. Ten sygnał byłby bardzo ważny, bo sprawa Ukrainy jest niezałatwiona (…) to, że sytuacja się nie uspokoiła jest faktem, że porozumienia mińskie nie są realizowane” – powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent dodał, że jego zdaniem NATO powinno również kontynuować „politykę otwartych drzwi” dla Gruzji, Ukrainy i Mołdawii, mimo tego, że procesy ewentualnego wstąpienia tych krajów do UE to daleka przyszłość.

„Doszło do agresji na Ukrainę ze strony rosyjskiej, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że tzw. zielone ludziki, czy separatyści, to są ludzie związani z tym krajem i tam inspirowani. Doszło do zajęcia i okupacji Krymu, a więc sprawa jest chyba oczywista, czego dzisiaj społeczność międzynarodowa, w tym przede wszystkim NATO, oczekuje od Rosji, żeby dialog mógł być poważny i konstruktywny” – powiedział Andrzej Duda odnosząc się do kwestii rosyjskiej agresji na Donbasie.

W ramach szczytu NATO w Warszawie prezydent RP ma spotkać się także z prezydentem Ukrainy, Petro Poroszenką. Odbędzie się także posiedzenie Rady NATO-Ukraina.

Na podstawie: prezydent.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. Ambasada Ukrainy w Polsce

W Łańcucie otwarto odnowiony cmentarz żołnierzy URL

W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskich władz oraz ambasady Ukrainy w Polsce. „To bohaterowie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.