wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / SBU potwierdziła zatrzymanie terrorysty z Francji
Фото: ssu.gov.ua
Фото: ssu.gov.ua

SBU potwierdziła zatrzymanie terrorysty z Francji

Share Button

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oficjalnie potwierdziła zatrzymanie obywatela Francji, który próbował przewieźć przez granicę broń i materiały wybuchowe. Do zatrzymania doszło na przejściu granicznym w Jagodinie, na granicy ukraińsko-polskiej.

Zatrzymany planował organizację ataków terrorystycznych w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2016, w tym m.in. wysadzanie mostów i wiaduktów, biur państwowych firm, meczetów i synagogi, a także innych obiektów bezpośrednio związanych z mistrzostwami. W związku z zatrzymaniem skonfiskowano 5 karabinów AK i 1080 sztuk amunicji, 2 granatniki RPG-7 z 18 pociskami, 125 kilogramów trotylu oraz 100 detonatorów. Łącznie planował przeprowadzenie 15 ataków terrorystycznych.

Zatrzymanie swojego obywatela potwierdził także francuski MSZ.

Obywatel Francji przyjechał na Ukrainę jeszcze w grudniu 2015 roku. Początkowo przebywał na wschodzie Ukrainy pod pretekstem pomocy ukraińskim wojskowym. Próbował zwerbować osoby, które pomogą mu w transporcie broni przez granicę, oferując 3 tys. euro, ostatecznie jednak, wobec braku chętnych, zdecydował o samodzielnym przewiezieniu arsenału.

Zdaniem szefa SBU Wasyla Hrycaka, działalność obywatela Francji mogła być inicjatywą rosyjskich służb specjalnych, których celem było skompromitowanie Ukrainy jako państwa tolerującego działalność terrorystyczną.

Na podstawie: ssu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.