poniedziałek, 22 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / LITPOLUKRBRIG rozpoczyna ćwiczenie Anakonda-16 w ośrodku szkolenia poligonowego Nowa Dęba
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

LITPOLUKRBRIG rozpoczyna ćwiczenie Anakonda-16 w ośrodku szkolenia poligonowego Nowa Dęba

Share Button

6 czerwca. LUBLIN, Polska. W ramach Ćwiczenia ANAKONDA 16, odbywającego się w terminie od 6 do 17 czerwca, LITPOLUKRBRIG inicjuje koordynowanie i dowodzenie Działaniami Reagowania Kryzysowego na terenie poligonu Nowa Dęba.

Uroczystego otwarcia ćwiczenia z udziałem uczestników z Polski, Litwy, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych dokonał w dniu dzisiejszym, tj. 6 czerwca, generał brygady Adam Joks, Dowódca Wielonarodowej Brygady.

W mowie powitalnej Generał Brygady Adam Joks wyraził swoje przekonanie co do wagi tego przedsięwzięcia. Zgodnie ze słowami dowódcy LITPOLUKRBRIG ćwiczenie ANAKONDA-16 stwarza szerokie spektrum możliwości do współpracy z partnerami wojskowymi wszystkich państw biorących w nim udział. W trakcie kolejnych 10 dni, żołnierze będą ramię w ramię pracować, szkolić się i przebywać razem aby osiągnąć wszystkie pożądane cele szkoleniowe oraz doskonalić swoje umiejętności. Tak więc, udział w tej operacji pozwoli nam na podniesienie poziomu szkolenia, zdobycia obopólnego zaufania i zrozumienia pomiędzy zaangażowanymi wojskami.

DSC_0145

Dla Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady jest to pierwsze ważne przedsięwzięcie szkoleniowe od momentu zainicjowania jego dowództwa w bieżącym roku. Jednostka rozwija stanowisko dowodzenia, które będzie wydawać rozkazy jednostkom afiliowanym i dowodzić nimi w trakcie operacji zgodnie z otrzymanym scenariuszem.

“ANAKONDA 16” zapewnia nam, Dowództwu LITPOLUKRBRIG oraz jednostkom afiliowanym, możliwość zweryfikowania zdolności interoperacyjnych w ramach Brygady, jak również potencjalnym i obecnym partnerom jednostki. Jesteśmy braćmi w walce i pokażemy to w trakcie trwania tego ćwiczenia. W końcu będziemy bardziej profesjonalni i lepiej przygotowani aby spełnić standardy NATO oraz wymagania międzynarodowej współpracy” – skomentował generał brygady Adam Joks.

W szczególności, Ukraiński pluton z 80 Brygady wysokomobilno – desantowej został dołączony do polskiego batalionu. Stwarza to okazję do przećwiczenia interoperacyjności na poziomie taktycznym oraz podnoszenia skuteczności połączonych jednostek taktycznych.

DSC_0249
Należy podkreślić, że cwiczenie ANAKONDA-16, odbywające się na największych polskich poligonach, obejmie blisko 31 tysięcy żołnierzy z 23 państw.

Na koniec ceremonii generał brygady Adam Joks życzył wszystkim uczestnikom udanego i bezpiecznego szkolenia oraz dobrej atmosfery w pracy.

Oleksandr Gain

Źródło: Biuro Prasowe LITPOLUKRBRIG

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Rosja zniszczyła elektrownię w obwodzie kijowskim

W wyniku ostrzału rakietowego została zniszczona największa elektrownia cieplna w Trypilu w obwodzie kijowskim Atak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.