wtorek, 14 Lipiec, 2020
pluken
Home / Biznes / Tydzień 7 – 11 września w gospodarce Ukrainy: Hamulce restrukturyzacji, korupcyjne skandale i pogłębienie kryzysu
Fot. wschodnik.pl
Fot. wschodnik.pl

Tydzień 7 – 11 września w gospodarce Ukrainy: Hamulce restrukturyzacji, korupcyjne skandale i pogłębienie kryzysu

Share Button
biznes
Fot. wschodnik.pl

Porozumienie w sprawie restrukturyzacji zagranicznych prywatnych długów Ukrainy, które zostało osiągnięte pod koniec sierpnia, stopniowo nabiera cech formalnych. 9 września Gabinet Ministrów Ukrainy wniósł na rozpatrzenie Rady Najwyższej projekt ustawy, który proponuje dać rządowi zgodę na restrukturyzację zagranicznych pożyczek na warunkach uzgodnionych z wierzycielami i uprawomocnionych w rozporządzeniu rządu. Projekt uchwały proponuje również, umożliwić rządowi przekroczenie ustalonej tymczasowo przez Kodeks budżetowy ostatecznej ilości państwowego i gwarantowanego przez państwo zadłużenia zagranicznego, która teraz jest ustalona na poziomie 60% Produktu Krajowego Brutto (PKB), i zobowiązać rząd w ciągu 3-ch miesięcy po przeprowadzeniu restrukturyzacji przedstawić do parlamentu plan działań mających na celu doprowadzenie długu publicznego do poziomu maksymalnego.

Wraz z projektem ustawy, rząd podał na rozpatrzenie parlamentu pakiet projektów ustaw, które dostosowują obowiązujące przepisy do potencjalnej ugody z wierzycielami. W ten sposób, pakiet proponuje prawne ustanowienie pojęcia „państwowy derywatyw” – papieru wartościowego z zobowiązaniami państwa wypłaty właścicielowi określonej kwoty po osiągnięciu wskaźników PKB, umożliwienie ministrowi finansów wypuszczenia takich papierów wartościowych w porozumieniu z rządem, a także zwolnienie od jakiegokolwiek opodatkowania dochody właścicieli państwowych derywatów. Ponadto, prawodawcze projekty regulują poszczególne kwestie opodatkowania zewnętrznych operacji kredytowych za zobowiązania, gwarantowane przez państwo. Premier Arsenij Jaceniuk optymistycznie wyraził przekonanie, że projekty ustaw o restrukturyzacji zadłużenia i poprawie świadczeń socjalnych zostaną uchwalone. „Przeprowadzimy restrukturyzację długu przez parlament. To najlepsze, co mogło się wydarzyć i jest to konieczne dla narodu ukraińskiego … Jeśli przyjmą restrukturyzację, obiecuję ukraińskim deputowanym, że zmniejszymy nasze zadłużenie o 4 mld, a dodatkowo jeszcze 1,5 mld dolarów zaoszczędzimy na odsetkach i jeszcze o 4 lata przedłużymy spłatę kredytów i poprawimy w ten sposób socjalny standard”, – patetycznie powiedział premier Ukrainy na forum „Jałtańska Strategia Ekonomiczna” w Kijowie. Ale wszystko może pójść nie tak, jak by się chciało, i to wcale nie z winy parlamentu.

Niebezpieczeństwo podkradło się z drugiej strony – od grupy niezadowolonych wierzycieli, którzy uważają za niesprawiedliwe warunki porozumienia osiągniętego między rządem Ukrainy i specjalnym komitetem wierzycieli. Jak donoszą agencje Reuters i Bloomberg, amerykańska firma prawnicza Shearman&Sterling, która reprezentuje interesy posiadaczy suwerennych euroobligacji Ukrainy z wypłatami we wrześniu i październiku o wartości 1,1 mld dolarów opublikowała list w którym twierdzi, że jej klientów martwi brak równowagi spłaty długów. W szczególności, zadłużenie z wypłatą we wrześniu-październiku 2015 roku przedłużono na 8 lat, a papiery wartościowe z wypłatą w 2023 roku – tylko na pół roku. Zdaniem wierzycieli, równomierne rozszerzenie terminu spłat może być łatwo osiągnięte bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ukrainy i biorąc to pod uwagę, zachęcają innych inwestorów posiadających w portfelach papiery wartościowe o terminie zapadalności we wrześniu-październiku, zablokować porozumienie w sprawie restrukturyzacji.

Pełny tekst artykułu dostępny na portalu Wschodnik.pl

Share Button

Czytaj również

Войцех Бальчун. фото: i.wnp.pl

Wojciech Balczun szefem ukraińskich kolei

Wojciech Balczun, były prezes PKP Cargo zwyciężył w konkursie na dyrektora generalnego ukraińskich kolei państwowych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.