sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Biznes / Wojciech Balczun szefem ukraińskich kolei
Войцех Бальчун. фото: i.wnp.pl
Войцех Бальчун. фото: i.wnp.pl

Wojciech Balczun szefem ukraińskich kolei

Share Button
Fot. polukr.net
Fot. polukr.net

Wojciech Balczun, były prezes PKP Cargo zwyciężył w konkursie na dyrektora generalnego ukraińskich kolei państwowych „Ukrzaliznycia” – poinformował minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Aivaras Abromaviczius.

O stanowisko dyrektora Ukrzaliznyci walczyło 31 kandydatów. Minister podkreślił, że 46-letni Balczun wygrał ze względu na doświadczenie w kolejnictwie: przeprowadził restrukturyzację PKP Cargo i z firmy, która przynosiła 100 mln złotych strat uczynił przedsiębiorstwo przynoszące 500 mln dochodu.

„Jest on nie tylko człowiekiem sukcesu, ale również takim polskim Sławą Wakarczukiem, gdyż jest liderem znanego polskiego zespołu (Chemia)” – powiedział minister, porównując Balczuna do znanego muzyka ukraińskiego i lidera zespołu „Okean Elzy” Swiatosława Wakarczuka.

Ukraińskie media podkreślają, że Balczun, gdy kierował PKP Cargo, doprowadził do wyprowadzenia przewoźnika na prostą, przeprowadził restrukturyzację i sprawił, że spółka mogła pochwalić się dodatnim wynikiem ekonomicznym. Wprowadził ją też na giełdę. Dziennikarze zwracają też uwagę na fakt, że Balczun działał w radzie nadzorczej PLL LOT i że… jest jednym z członków rockowego zespołu „Chemia”.

Nowy szef ukraińskich kolei ma zarabiać w ciągu roku nawet 1,5 mln dolarów.

UZ, czyli Ukrzaliznycja, jest monopolistą w przewozach pasażerskich na Ukrainie i największym graczem na rynku towarowym. Szacuje się, że przewozi na Ukrainie 60 proc. ładunków i odpowiada za przewóz 38 proc. ogółu pasażerów w ruchu lądowym. Długość linii kolejowych w eksploatacji wynosi 21,6 tys. km. Firma zatrudnia aż 300 tys. osób. Właścicielem UZ w całości jest państwo. Niektóre szacunki dotyczące łącznej sumy zadłużenia przedsiębiorstwa wynoszą równowartość ponad pięciu miliardów złotych.

Źródło: kuriergalicyjski.com

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.