piątek, 25 Wrzesień, 2020
pluken
Home / Wydarzenia / KONFERENCJA „NOWY ROZDZIAŁ STOSUNKÓW UE – UKRAINA W ŚWIETLE UMOWY STOWARZYSZENIOWEJ

KONFERENCJA „NOWY ROZDZIAŁ STOSUNKÓW UE – UKRAINA W ŚWIETLE UMOWY STOWARZYSZENIOWEJ

Share Button

„Integracja europejska, pomimo zmieniających się uwarunkowań polityczno społecznych, pozostaje dla Ukrainy jednym z głównych priorytetów polityki zagranicznej. Podpisanie parafowanej Umowy Stowarzyszeniowej oraz pogłębienie i poszerzenie strefy wolnego UE-Ukraina jest obecnie jednym z jej głównych zadań. Jest również niezwykle istotne z punktu widzenia województwa podkarpackiego, bezpośredniego sąsiada strony ukraińskiej” – podkreśla Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Członek Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego EURONEST oraz Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina.

W związku z parafowaniem w dniu 30 marca 2012 r. Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina, jej wymiarem transgranicznym w kontekście województwa podkarpackiego oraz zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi na Ukrainie, Poseł Elżbieta Łukacijewska wraz z Podkarpacką Fundacją „PANORAMA MOŻLIWOŚCI” organizuje Konferencję pt. „Nowy rozdział w relacjach UE-Ukraina w świetle Umowy Stowarzyszeniowej”.

Dwudniowe przedsięwzięcie odbędzie się 8 i 9 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Na Konferencji obecni będą m.in.: Jacek Saryusz-Wolski, polski polityk, pierwszy pełnomocnik Rządu RP ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej, obecnie Poseł do Parlamentu Europejskiego, Paweł Zalewski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest a od 1 kwietnia 2011 r. Koordynator Relacji Międzynarodowych w Radzie Koordynacyjnej przy Ministerstwie Rolnictwa Ukrainy oraz prof. Bohdan Hud, Dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Lwowskiego, orędownik proeuropejskiej polityki Ukrainy.

„Podpisanie Umowy Stowarzyszeniowej zakończyło pięć lat bardzo trudnych negocjacji, stwarzając tym samym ramy dla dalszych reform i narzędzie, by zbliżyć Ukrainę do UE. Województwo podkarpackie, prowadzące w chwili obecnej ożywioną współpracę z regionami Ukrainy na płaszczyznach: gospodarczej, kulturalnej i turystycznej, jest strategicznym partnerem w budowaniu dobrych relacji na linii UE-Ukraina” – przekonuje Poseł Łukacijewska.

Swój udział w Konferencji ze strony ukraińskiej zapowiedzieli J.E. Markiyan Malskii Ambasador Ukrainy w Polsce oraz Mirosław Rowicki Redaktor Naczelny „Kuriera Galicyjskiego”. Województwo Podkarpackie, reprezentować będą Małgorzata Chomycz – Śmigielska Wojewoda Podkarpacki oraz Sławomir Miklicz Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. Moderatorem spotkania będzie korespondent Polskiego Radia Rzeszów, Pan Marek Cynkar.

Drugi dzień Konferencji skierowany został do studentów z Ukrainy i podkarpackich uczelni. 18 przedstawicieli polskich oraz ukraińskich uczelni weźmie udział w warsztatach z zakresu prowadzenia negocjacji oraz wypracowania rozwiązań problemów międzynarodowych z wykorzystaniem metodologii stosowanej przez British Council w programie Empowering European Citizens.

Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy z Jerzym Krzanowskim, Konsulem Honorowym Ukrainy w Rzeszowie, British Council w ramach programu „Empowering European Citizens” oraz Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni podkarpaccy samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych oraz organizacji na co dzień zajmujących się współpracą ze stroną Ukraińską.

Wszystkie osoby chętne do udziału w wydarzeniu są proszone o kontakt z Biurem Poselskim Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego pod numerem telefonu 17 852 32 04 lub adresem e-mail: karolina@lukacijewska.pl.

Share Button

Czytaj również

MG_0270

Prawnicy z Polski i Ukrainy rozmawiali w Łodzi o reformach ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości i wojnie na Donbasie

W dniach 15-16 września na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się międzynarodowa konferencja …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.