piątek, 7 Sierpień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Mołdawia: sierp i młot znikną z życia publicznego

Mołdawia: sierp i młot znikną z życia publicznego

Share Button

1 października 2012 roku weszła w życie ustawa zakazująca wykorzystywania symboli komunistycznych do celów politycznych. Jest to również potępienie wszelkiego rodzaju wyrazów reżimu totalitarnego, który panował w czasach, kiedy Mołdawia znajdowała się pod panowaniem ZSRR, jak też późniejszych rządów Partii Komunistycznej.

Ustawa przeforsowana w lipcu tego roku przez koalicyjny, prozachodni rząd Partii Liberalnej, Liberalno – Demokratycznej Partii Mołdawii i Demokratycznej Partii Mołdawii spotkała się z protestami ze strony Partii Komunistycznej pod przewodnictwem byłego prezydenta – Vladimira Voronina.

Podkreśla on, że partia zachowa tradycyjny symbol, czyli skrzyżowany sierp i młot. We wrześniu tego roku wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o wykładnię ustawy. Voronin ostrzega również, że skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Za nieprzestrzeganie zakazu grożą wysokie grzywny. W myśl ustawy, rząd Mołdawski planuje otworzyć kilka „Muzeów Okupacji Sowieckiej” oraz wydać podręcznik pt. „Zbrodnie Komunistyczne”.

Na podstawie: rferl.org, wolnemedia.net

Kamil Smogorzewski

Share Button

Czytaj również

Fot. rian.com.ua

Na Donbasie zaczęło obowiązywać kolejne zawieszenie broni

Od północy 27 lipca 2020 roku na linii rozgraniczenia wojsk na Donbasie obowiązuje kolejne zawieszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.