piątek, 7 Sierpień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Konferencja pt. „Wybory na Ukrainie 2012: między teorią a polityką”

Konferencja pt. „Wybory na Ukrainie 2012: między teorią a polityką”

Share Button

Dyskusja na temat przygotowań do wyborów parlamentarnych na Ukrainie odbyła się w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Organizatorem konferencji była Fundacja Energia dla Europy.

W debacie wzięli udział przedstawiciele strony ukraińskiej: Centralną Komisję Wyborczą reprezentował Michaił Ochendowski, natomiast Komitet Wyborców Ukrainy – Ołeksandr Czernienko. Z kolei polską perspektywę na wybory na Ukrainie przedstawili: Wojciech Konończuk, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Paweł Kowal, euro deputowany, szef delegacji PE na wybory na Ukrainie. Moderatorem dyskusji był Krzysztof Nieczypor z portalu Eastbook.eu.

Przedstawiciel Centralnej Komisji Wyborczej, Michaił Ochendowski przedstawił zasady funkcjonowania systemu wyborczego na Ukrainie. Zbliżające się wybory odbędą się według ordynacji mieszanej, uchwalonej decyzją Rady Najwyższej 17 listopada 2011 roku, znaczną większością 356 głosów – co podkreśli przedstawiciel CKW – zarówno partii rządzącej jak i opozycji. Połowa deputowanych, tj. 225 osób będzie wybierana w okręgach jednomandatowych, druga połowa – według ordynacji proporcjonalnej. Zdaniem członka CKW, zniesienie możliwości głosowania „przeciw wszystkim” jest słusznym krokiem, gdyż daje możliwość wzięcia przez wyborców większej odpowiedzialności za swój głos i dokonywany polityczny wybór.

Ołeksandr Czernienko, prezes organizacji Komitet Wyborców Ukrainy, zwrócił uwagę na problemy związane z głosowaniem w okręgach jednomandatowych, gdzie najprawdopodobniej będą preferowani kandydaci posiadający znaczne środki finansowe na kampanię wyborczą. Biorąc pod uwagę osoby kandydatów, zdaniem Ołeksandra Czernienko opozycja może w tych okręgach liczyć na 30-40 mandatów. Za szczególnie pozytywne uznał zaangażowanie w proces wyborczy wielu organizacji obywatelskich, a także ludzi kultury.

Reprezentujący Ośrodek Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk przedstawił swoją ocenę sytuacji na Ukrainie, według której dla prezydenta Wiktora Janukowycza duże znaczenie mają nie tyle same wybory, co perspektywa tego, co wydarzy się już po głosowaniu – przed Ukrainą stoi bowiem kilka poważnych problemów i wyzwań, spośród których sprawa podpisania umowy stowarzyszeniowej i integracji z UE niekoniecznie musi być uznana za najważniejszą. Partia Regionów jest niekwestionowanym liderem sondaży i najprawdopodobniej wygra wybory. Kluczowym problemem do rozwiązania pozostają problemy sytuacji gospodarczej na Ukrainie i umowy gazowej z Rosją. Zwrócił także uwagę na fakt, że Julia Tymoszenko nie jest ikoną demokracji na Ukrainie, ale częścią funkcjonującego na Ukrainie systemu – choć postrzeganie tego faktu jest zupełnie inne w krajach Unii Europejskiej niż w Kijowie.

Z kolei Paweł Kowal, który będzie kierował misją obserwacyjną Parlamentu Europejskiego podczas wyborów na Ukrainie, przedstawił zasady funkcjonowania takich misji realizowanych przez PE. Najczęściej są to obserwacje wyborów prezydenckich i parlamentarnych, wyjątkowo inne – takim wyjątkiem były wybory samorządowe na Ukrainie. Parlament Europejski, realizując swoje zadania związane z obserwacją wyborów blisko współpracuje z OBWE. Europosłowie, w tym wypadku występujący w roli obserwatorów, wizytują punkty wyborcze – zwykle około dziesięciu w ciągu dnia. Nie mają prawa w żaden sposób wpływać na proces wyborczy, nie powinni także komentować przygotowań do wyborów ani samego głosowania – mogą jedynie obserwować i zgłaszać ewentualne nieprawidłowości. W przypadku zbliżających się wyborów na Ukrainie, Parlament Europejski wyśle misję obserwacyjną liczącą 15 eurodeputowanych, a także misję przygotowawczą, które będzie przebywać na Ukrainie w dniach 10-11 października. Już po głosowaniu zostanie wydane oświadczenie, w którym członkowie misji PE przedstawią swoją ocenę przebiegu wyborów. Oceniany będzie przebieg samego głosowania, praca komisji wyborczych, a także przebieg kampanii wyborczej, w tym między innymi możliwości kandydatów w zakresie równego dostępu do mediów, przypadki ewentualnego wywierania presji na wyborców, itp. Paweł Kowal podkreślił także szczególne znaczenie Ukrainy dla Unii Europejskiej, co przekłada się między innymi na wyjątkowo dużą liczbę misji obserwacyjnych związanych z wyborami i z wydarzeniami na Ukrainie w ogóle.

Konferencję zakończyła dyskusja z udziałem publiczności.

Dariusz Materniak

Share Button

Czytaj również

Fot. rian.com.ua

Na Donbasie zaczęło obowiązywać kolejne zawieszenie broni

Od północy 27 lipca 2020 roku na linii rozgraniczenia wojsk na Donbasie obowiązuje kolejne zawieszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.