piątek, 5 Marzec, 2021
pluken
Home / Wywiady / JAROSŁAW GALICKI: EXPO LWÓW BĘDZIE STYMULOWAĆ ROZWÓJ LWOWA

JAROSŁAW GALICKI: EXPO LWÓW BĘDZIE STYMULOWAĆ ROZWÓJ LWOWA

Share Button

Jarosław Galicki, lwowski architekt, opowiada o koncepcji stworzenia we Lwowie kompleksu hal targowych pod tymczasową nazwą „EXPO Lwów”.

Skąd wziął się pomysł stworzenia kompleksu EXPO Lwów?

Kiedyś we Lwowie odbywały się tzw. Targi Wschodnie, największe tego rodzaju wydarzenie w Galicji. Przyczyniały się one do rozwoju gospodarki tego regionu, a było to jeszcze w czasach, kiedy Lwów był częścią monarchii Austro-Węgierskiej. Chcemy odnowić tą imprezę, tak aby stymulowała ona aktywność państwową i samorządową, wymianę nie tylko towarów ale i wiedzy. Plan rozwoju i zagospodarowania przestrzennego Lwowa przewiduje terytorialny rozwój miasta, tak, aby zyskało ono większą powierzchnię. Dla powstania EXPO Lwów zostało wybrane miejsce, które pozwoli na realizację tej planowanej od dawna inwestycje. Kompleks powstanie przy stadionie „Arena Lwów”, i liczymy na to, że jego budowa wywoła efekt transgraniczny. Atutem jest tutaj położenie Lwowa – do Kijowa jest stąd 550 km, a do Warszawy tylko 390 km. Siłą rzeczy Lwów musi otwierać się na współpracę z Europą.

Czy podobne imprezy odbywają się na Ukrainie?

Zawsze jakie tego typu wydarzenia odbywa się Kijowie, we Lwowie również czasem odbywają się targi tego typu, ale nadal potrzeba nam odpowiedniej infrastruktury. Chodzi o miejsce, które może przyjąć przynajmniej dwa tysiące gości. Jednym z promotorów i pomysłodawców tego projektu jest Myron Ugryn, stomatolog, prezes Stowarzyszenia Implantologii w Ukrainie. W ubiegłym roku organizował międzynarodową konferencję implantologów (na 1600 osób) i już wówczas Lwów nie był w stanie sprostać tej imprezie – opera Lwowska może przyjąć jednorazowo do 1000 osób, ale nadal brakowało miejsca do ekspozycji sprzętu i technologii. Chodzi nam więc o miejsce, gdzie można organizować tej skali wydarzenia tak, aby odbywały się one w jednym miejscu. To samo można powiedzieć o dorocznym „Forum Książki” Olesandry Kowal.

Czy pomysł ten zyska akceptację mieszkańców Lwowa?

We Lwowie jest bardzo wielu ludzi, w tym także biznesmenów którzy będą zainteresowani wsparciem tej idei. Chcemy tym projektem zainteresować jak największą liczbę ludzi i oprzeć jego realizację o organizację pozarządową. Oczekujemy, że efekt multiplikacyjny dla miasta to przynajmniej 10-12 tysięcy miejsc pracy. To także duży efekt promocyjny, nie tylko na Ukrainie ale i w całej Europie. Warto zauważyć, że granice państwowe nie mają dziś już takiego znaczenia – jeszcze są problemy polityczne, ale coraz mniejsze, wszystko jest ograniczone tylko naszymi możliwościami transferu ludzi i technologii. Widzę, że ze strony polskiej jest wola zmniejszania tych ograniczeń i większego otwarcia na Ukrainę.

Skąd wybór lokalizacji kompleksu EXPO Lwów obok stadionu, który powstał w związku  Euro 2012?

Zgodnie z projektem generalnym rozwoju Lwowa do 2025 roku, przygotowanym przez Instytut Projektowania Miast „Mistoproekt”, w rejonie stadionu powstaną nie tylko obiekty handlowe i sportowe, ale także dzielnica mieszkalna. Chodzi o to, aby teren ten był w użyciu cały czas, a nie tylko na czas dużych imprez, gdyż wtedy stanie się to marginalną dzielnicą, w której będzie tylko rosła przestępczość. Ponadto, są tam już doprowadzone instalacje energetyczne, kanalizacyjne, itp. Miasto nie musi tam inwestować dodatkowych środków, teren jest też dobrze skomunikowany z resztą Lwowa: zarówno linią autobusową, a także połączeniem kolejowym. Dzięki temu, ta lokalizacja nie będzie to stanowić obciążenia dla systemu komunikacyjnego miasta.

Czy wiadomo jakiej wielkości będzie ten kompleks?

Centrum Kongresowe planowane jest na 5 tys. osób. Chcemy wypełnić lukę i stworzyć obiekt, którego brakuje miastu. Muszą powstać także hale wystawiennicze w których targi będą mogły się odbywać. W Polsce podobne obiekty zlokalizowane są w Poznaniu czy w Kielcach.

Jak władze miasta ustosunkowują się do tej koncepcji?

Bardzo wspiera tą koncepcję Andrij Sadowyj, mer Lwowa i jeden z współautorów tego pomysłu. Także deputowani z Rady Miejskiej udzielają poparcia tej inicjatywie. Teraz czekamy na decyzję radnych która zatwierdzi ten projekt. Kiedy radni i mer zdecydują o przekazaniu terenu pod budowę EXPO Lwów, wtedy będzie można przygotowywać konkretne propozycje i skalkulować koszty oraz ocenić ile czasu trzeba będzie na budowę oraz wyposażenie tego kompleksu. Liczymy na to że będą jakieś ułatwienia, podobne do polskich Specjalnych Stref Ekonomicznych – czyli np. zwolnienia od podatku w zamian za tworzenie miejsc pracy. Każdy coś do tego dokłada – swój czas, pieniądze, pomysły, i tak dalej.

Czy wiadomo już kto jest zainteresowany pomysłem i będzie potencjalnym inwestorem?

Rozmawialiśmy między innymi z polskimi firmami, którzy jak nam się wydaje mogą być zainteresowane tym projektem. Promowaliśmy ten projekt wiosną tego roku w czasie Forum Ekonomicznego na Arenie Lwów, które odbyło się w kwietniu tego roku.

Jak oceniłby Pan przygotowanie Lwowa do Euro 2012?

Bardzo dobrze, pod względem infrastruktury hotelowej i gastronomicznej jest to bardzo dobre przygotowanie, więc tutaj nie mam żadnych obaw. Na pewno będzie to większe obciążenie dla personelu, ale tez większe zyski. Również co do stadionu ani do infrastruktury komunikacyjnej nie mam wielkich zastrzeżeń. Problemem mogą być tylko terminy meczów – zdarza się że np. mecze odbywają się we Lwowie i w Charkowie dzień po dniu, co może być pewnym problemem. Jestem jednak przekonany że rozgrywki odbędą się bez żadnych poważniejszych trudności.

Dziękuję za rozmowę.

Artykuł ukazał się na stronie Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

dr Jewhen Mahda / fot. Tomasz Lachowski

Jewhen Mahda: Wołodymyr Zełenski nie uświadamia sobie faktu, że wojna toczy się przede wszystkim o ludzkie umysły, nie zaś o terytorium

Rozmowa z dr Jewhenem Mahdą, ukraińskim ekspertem politycznym, dyrektorem Instytutu Światowej Polityki, o rezultatach niedawnego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.