poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Polska wkrótce podpisze umowę o współpracy wojskowej z Ukrainą
Fot. pap.pl
Fot. pap.pl

Polska wkrótce podpisze umowę o współpracy wojskowej z Ukrainą

Share Button

O przyśpieszeniu prac nad porozumieniem poinformował poseł i szef komisji sejmowej ds. współpracy z Ukrainą, Paweł Kowal.

„Obecnie prace nad umową o bezpieczeństwie między naszymi państwami przyspieszają. Niedługo już będzie gotowa, ale umowa ta z naszego punktu widzenia będzie tylko dodatkiem, taką wisienką na torcie. Bo przecież cały proces wsparcia wojskowego dla Ukrainy trwa już ponad dwa lata i bez wątpliwości Polska była w tym procesie pierwsza” – powiedział Paweł Kowal w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Dodał, że prace nad umową powinny zostać zakończone przed szczytem NATO, jaki jest planowany na 9-11 lipca 2024 roku.

Według Pawła Kowala, obecnie głównym zadaniem krajów sojuszczniczych jest zabezpieczenei ukraińskich miast przed atakami z powietrza, a także zapewnienie walczącej armii dalzego wsparcia wojskowego. „Realna obrona – to także możliwość atakowania strategicznych obiektów wojskowych na rosyjskim terytorium” – powiedział Kowal.

„My poważnie traktujemy odbudowę (Ukrainy). Patrzymy na nią nie tylko z perspektywy wielkiego, ale także małego i średniego biznesu, z punktu widzenia przetwórców i tych, którzy eksportują swoje produkty na Ukrainę” – dodał Paweł Kowal, zwracając przy tym uwagę na znaczenie województwa podkarpackiego jako hubu pozwalającego na sprawny transport pomocy i wsparcia na Ukrainę.

Na podstawie: pap.pl, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …