poniedziałek, 11 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Szef Sztabu Generalnego Ukrainy: Rosja straciła inicjatywę
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Szef Sztabu Generalnego Ukrainy: Rosja straciła inicjatywę

Share Button

Generał Walerij Załużny wziął udział w posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO.

„Udało nam się odebrać przeciwnikowi strategiczną inicjatywę, zadać mu krytyczne straty, zmusić do odejścia od głównego celu – opanowania Kijowa. Dziś prowadzimy nie tylko działania obronne. Przeprowadziliśmy szereg zakończonych sukcesem kontrnatarć. Udało nam się odblokować Charków i Mikołajów, toczą się walki na kierunku chersońskim” – powiedział Walerij Załużny.

Dodał, że Rosja utrzymuje wysoką intensywność ostrzałów rakietowych, średnio 10-14 rakiet na dobę, co jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy ale i krajów NATO, wobec czego koniecznym jest wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Ukraina prosi kraje zachodnie w tym USA o przekazanie nowoczesnych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych oraz artylerii dalekiego zasięgu (systemy MLRS).

Również dzisiaj, 19 maja, Senat USA uchwalił ostatecznie przekazanie Ukrainie pakietu pomocy w ramach programu Lend Lease o wartości 40 mld dolarów. 86 senatorów głosowało za, 11 było przeciw. Decyzje o pomocy dla Ukrainy zapadły także na spotkaniu grupy G7: kraje zrzeszone w tym formacie współpracy uchwaliły przekazanie Ukrainie 18,4 mld dolarów dla finansowania ukraińskiego budżetu w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

„To bezsprzecznie wojna o niezależność. Można powiedzieć, że odłożona w czasie o 30 lat, biorąc pod uwagę, że Ukraina stała się niezależna w 1991 roku (…) nie mam wątpliwości że wygramy (…) ale musimy pamiętać, że cena tego wszystkiego to dziesiątki tysięcy żyć tych, którzy zostali zabici przez wrogów” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Kolejny pakiet pomocy wojskowej Niemiec dla Ukrainy

O przekazaniu pomocy poinformował we wtorek, 21 listopada 2023 roku, składający wizytę w Kijowie minister …