poniedziałek, 22 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraiński wywiad ostrzega przed ryzykiem zamachów na Donbasie
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Ukraiński wywiad ostrzega przed ryzykiem zamachów na Donbasie

Share Button

Według strony ukraińskiej, ataki miały zostać przygotowane przez rosyjskie służby specjalne.

Według informacji Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy w szeregu obiektów infrastruktury krytycznej w Doniecku miały zostać podłożone ładunki wybuchowe. Ich detonacja ma zostać wykorzystana jako pretekst do eskalacji konfliktu z Ukrainą.

W godzinach popołudniowych 18 lutego 2022 roku w centrum Doniecka doszło do wybuchu ładunku umieszczonego w samochodzie. W wyniku eksplozji nikt nie zginął ani nie został ranny. Władze Donieckiej Republiki Ludowej oskarżyły stronę ukraińską o próbę zamachu na członków władz DNR. Każdy z ewakuowanych ma otrzymać od władz FR 10 tys. rubli. Nie wiadomo jak na razie jaką liczbę osób obejmie ewakuacja (wstępne oceny mówią o 700 tys.). Strona ukraińska zwraca uwagę na możliwe prowokacje w postaci ostrzału ewakuowanych kolumn, a następnie próbę oskarżenia o takie działania Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wcześniej, „prezydent” DNR, Denis Puszylin ogłosił, że dzieci i osoby starsze mają zostać ewakuowane do obwodu rostowskiego w Rosji w celu uniknięcia skutków zaostrzenia sytuacji i możliwego nagłego ataku ze strony ukraińskiej. Jak się okazało, film z wystąpieniem Puszylina został nagrany 16 lutego, zanim doszło do eskalacji sytuacji i ostrzałów miejscowości po stronie ukraińskiej z 17 lutego 2022 – odnotowano wówczas 50 przypadków naruszenia zawieszenia broni ze strony rosyjskiej.

Władze Ukrainy zwróciły się do Francji i Niemiec o delegowanie większej liczby swoich przedstawicieli do misji monitorującej OBWE na Donbasie, tak, aby możliwe było uzyskanie informacji z niezależnych źródeł i zapobieganie prowokacjom ze strony rosyjskiej.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Rosja zniszczyła elektrownię w obwodzie kijowskim

W wyniku ostrzału rakietowego została zniszczona największa elektrownia cieplna w Trypilu w obwodzie kijowskim Atak …