wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Departament Stanu USA ostrzega Rosję przed konsekwencjami uznania DNR i LNR
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Departament Stanu USA ostrzega Rosję przed konsekwencjami uznania DNR i LNR

Share Button

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken oświadczył, że uznanie przez Rosję niezależności tzw. republik ludowych na Donbasie będzie oznaczało szybką i twardą odpowiedź ze strony USA i ich sojuszników.

„Uznanie przez Kreml tego wniosku oznaczałoby pełną odmowę wykonania przez rosyjski rząd swoich zobowiązań wynikających z porozumień z Mińska, które określają proces pełnej politycznej, społecznej i gospodarczej reintegracji tych części ukraińskiego Donbasu” – napisał w oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji. W jego ocenie byłoby to także naruszenie prawa międzynarodowego.

Ponadto, strona amerykańska, podobnie jak kraje NATO i Ukraina oświadczyły dzisiaj, że nie widzą oznak wycofywania rosyjskich sił z granicy z Ukrainą, pomimo tego, iż wczoraj rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że realizowane przedsięwzięcia szkoleniowe zakończyły się, a uczestniczące w nich siły wracają do miejsc stałej dyslokacji.

15 lutego 2022 roku Duma, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przegłosowała rezolucję wzywają rosyjskiego prezydenta do uznania niezależności obu republik. Dokument nie klauzuli wykonalności, a Władimir Putin nie zajął jak na razie oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Jednak zdaniem Kreml, uznanie niezależności obu republik nie stoi w sprzeczności z porozumieniami z Mińska – stwierdził dzisiaj jego rzecznik, Dmitrij Pieskow. „Prezydent stwierdził, że konieczne jest uregulowanie sytuacji na Donbasie, a zrobić to można tylko poprzez wykonanie umów z Mińska” – powiedział Pieskow.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …