wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Monachium: zachodni liderzy ostrzegają Rosję
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

Monachium: zachodni liderzy ostrzegają Rosję

Share Button

Podczas odbywającej się w dniach 18-20 lutego Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, po raz kolejny padły ostrzeżenia pod adresem Rosji w związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy.

„Nie może nie doceniać powagi tej sytuacji. Jesteśmy w bardzo niebezpiecznym momencie historii, jako że stoimy na granicy tego, co może stać się wojną w Europie. Wszyscy na tej konferencji chcą zachować jedność w kwestii wsparcia i solidarności z Ukrainą” – powiedział premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. Dodał, że gdyby Rosja dokonała inwazji, skutki tego kroku będą odczuwane na całym świecie.

W Monachium jest obecny także prezydent Wołodymyr Zelensky, który spotkał się już z Borisem Johnsonem i ma wystąpić na forum konferencji.

W podobnym tonie wypowiedziała się także wiceprezydent USA, Kamala Harris, która ostrzegła władze Rosji przed dalszą eskalacją konfliktu, która może doprowadzić do wprowadzenia sankcji ekonomicznych wobec Rosji.

Rosyjska delegacja nie przyjechała w tym roku do Monachium.

W Monachium doszło także do spotkania szefów MSZ Ukrainy i USA. Dmytro Kuleba podziękował stronie amerykańskiej za przekazane informacje dotyczące aktualnej sytuacji i zamiarów strony rosyjskiej.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje napięta. W piątek, 18 lutego doszło do 65 przypadków naruszenia reżimu ciszy na linii rozgraniczenia na Donbasie. Władze DNR i LNR ogłosiły ewakuację części obywateli do obwodu rostowskiego w Rosji. W sobotę, 19 lutego, ogłoszona została powszechna mobilizacja rezerwistów.

Na podstawie: ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …