niedziela, 23 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Szef MSZ Ukrainy: decyzja o agresji na Ukrainę leży „na stole” w Rosji
Fot. twitter.com/dmytrokuleba
Fot. twitter.com/dmytrokuleba

Szef MSZ Ukrainy: decyzja o agresji na Ukrainę leży „na stole” w Rosji

Share Button

Według szefa MSZ Ukrainy Rosja poważnie rozważa możliwość otwartej agresji na Ukrainę, chociaż jak na razie na Kremlu nie zapadła taka decyzja.

„Z pewnością Rosja rozważa agresję jako jedną z alternatyw. Nie ma dowodów na to, że decyzja o realizacji takiego scenariusza zapadła, a taki wariant „leży na stole” – powiedział Dmytro Kuleba. Zwróćił również uwagę na rozbudowaną obecność wojskową Rosji wzdłuż granic Ukrainy, a także na zablokowanie prac Trójstronnej Grupy Kontaktowej i formatu normandzkiego, gdzie Rosja odmawia przeprowadzenia spotkania na poziomie ministerialnym. Ponadto, w ocenie szefa MSZ Ukrainy, sytuacja na Białorusi staje się źródłem niestabilności i zagrożenia dla krajów sąsiednich. Dla Ukrainy oznacza to konieczność rozproszenia sił dla celów ochrony granicy.

W ocenie strony ukraińskiej, zniechęcić Rosję do działania można poprzez realizację „polityki odstraszania” i takie działania mają być aktualnie podejmowane przez Ukrainę i jej zachodnich partnerów.

Odnosząc się do aspektu wojskowego obecnej sytuacji, Dmytro Kuleba stwierdził, że ukraińska armia jest dziś o wiele lepiej przygotowana do działania niż w 2014 roku i „dla rosyjskiej armii wejście na Ukrainę nie będzie lekkim zadaniem”.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. globalnews.ca

Kanada wysłała dodatkowych żołnierzy na Ukrainę

W najbliższym tygodniu mają odbyć się liczne spotkania i konsultacje przedstawicieli krajów zachodnich, w tym …