wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Wystąpienie prezydenta Ukrainy w ONZ: oskarżenia pod adresem Rosji
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Wystąpienie prezydenta Ukrainy w ONZ: oskarżenia pod adresem Rosji

Share Button

Wołodymyr Zelensky podczas wystąpienia na 76 Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Rosję o przestępstwa popełnione w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy i na Krymie.

Zelensky zwrócił uwagę także na trwające zatrzymania ukraińskich obywateli oraz proces „paszportyzacji” mieszkańców Donbasu przez rosyjskie władze. Według danych strony ukraińskiej, chodzi o co najmniej 450 zatrzymanych osób narodowości ukraińskiej, w tym szefa Medżlisu Narodu Krymskotatarskiego, Narimana Dżelialowa. „Wydanie setkom tysięcy Ukraińców na okupowanych obszarach setek tysięcy paszportów innego państwa – to dowód na przestępstwo, dowód na bezkarność i brak poszanowania prawa międzynarodowego” – powiedział ukraiński przywódca.

Prezydent Zelensky zwrócił uwagę, że miejsce, gdzie narodziła się idea ONZ – Krym (chodzi o Jałtę – przyp. polukr.net), obecnie stał się wojskową bazą, gdzie zamiast unikalnej przyrody, stacjonuje flota i żołnierze.

Istotną częścią wystąpienia ukraińskiego prezydenta były także kwestie związane z pandemią Covid-19 i jej konsekwencjami. „Ukraina nie oczekiwała na pomoc od innych. Pomagała innym, nie czekając na podziękowania. Wysłaliśmy do Włoch naszych medyków, wysłaliśmy niezbędny sprzęt. Ukraina pomagała każdemu, kto potrzebował (…) Ukraina nie ma się czego wstydzić” – powiedział Zelensky.

Na marginesie wystąpienia na forum ZO ONZ prezydent Ukrainy odbył szereg dwustronnych spotkań, w tym m.in. z sekretarzem generalnym NATO, prezydentem Turcji Recepem Erdoganem i premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem.

Na podstawie: president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …