wtorek, 17 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent RP wystąpił podczas sesji ZO ONZ
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Prezydent RP wystąpił podczas sesji ZO ONZ

Share Button

Andrzej Duda zabrał głos podczas obrad 76 Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W jego wystąpieniu pojawiły się m.in. kwestie związane z sytuacją Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej.

„(…) pandemia nie zatrzymała wojny na Ukrainie, gdzie od początku rosyjskiej agresji zginęło przeszło 13 tysięcy osób, gdzie jedno państwo zagarnęło terytorium drugiego państwa. W Europie po II wojnie światowej, w XXI wieku Ukraina została napadnięta” – powiedział polski prezydent wskazując, że w konsekwencji pandemii Covid-19 wiele kwestii polityki międzynarodowej zeszło na plan dalszy. Dodał, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest czynnikiem, który w sposób znaczący zwiększa zagrożenie dla Ukrainy i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. „Uczestniczyłem niedawno w Szczycie Platformy Krymskiej w Kijowie i byłem tam jednym z nielicznych przywódców bogatej Północy. Szukałem tam wzrokiem tych, którzy zbudowali i zaakceptowali budowę gazociągu Nord Stream 2. Nie znalazłem ich” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP odniósł się także do sytuacji na Białorusi i represji, jakie stosuje tamtejszy reżim wobec swoich obywateli. „Odpowiedzią autorytarnego reżimu na Białorusi był i jest niespotykany dotychczas atak hybrydowy na granice Polski, Łotwy i Litwy, trzech państw wschodniej flanki NATO i Unii Europejskiej. Od wielu tygodni reżim Aleksandra Łukaszenki sprowadza do swojego kraju dziesiątki tysięcy zdesperowanych mieszkańców Bliskiego Wschodu, których pod pałkami policyjnymi zmusza do przekraczania naszych granic i próbuje wywołać sztuczny „kryzys humanitarny” – powiedział Andrzej Duda, odnosząc się do kryzysu migracyjnego na wschodnich granicach UE.

W wystąpieniu polskiego prezydenta znalazły się także wezwania do działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych, większej solidarności międzynarodowej w związku z pandemią Covid-19 i innymi aktualnymi wyzwaniami międzynarodowymi, jak również do zwiększenia wysiłków na rzecz prymatu prawa międzynarodowego w relacjach międzypaństwowych.

Na podstawie: prezydent.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Zelensky: nie widać końca wojny

Zdaniem prezydenta Ukrainy nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało dojść do …