poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina zakupiła 16 haubic 2S1 „Goździk”
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Ukraina zakupiła 16 haubic 2S1 „Goździk”

Share Button

W lipcu br. ukraińska firma „UKRINMASZ” zakupiła od czeskiej spółki „Excalibur Army” partię 16 haubic samobieżnych „Goździk”. Równolegle, zakupiono także amunicję artyleryjską w Bułgarii.

Wcześniej, w 2018 roku, również w Czechach, Ukraina zakupiła 40 sztuk haubic samobieżnych tego samego typu. Wartość kontraktu z lipca 2019 roku to 1,565 mln dolarów. W jego ramach nabyto także dwie wieże artyleryjskie do haubic 2S1 za 120 tys. dolarów.

Zakupione przez Ukrainę haubice zostały wyprodukowane na licencji w Polsce w latach 80. XX wieku w zakładach Huty Stalowa Wola. Haubica 2A31  o kalibrze 122mm będąca głównym uzbrojeniem pojazdu pozwala na prowadzenie ognia na dystansie do 15km.

Z kolei transakcja zrealizowana w Bułgarii dotyczyła zakupu 75 tys. sztuk amunicji o kalibrze 30mm dla zestawów przeciwlotniczych „Tunguska”. Również w Bułgarii zakupiono 10 używanych wozów ewakuacji medycznej MTLB (na zdj. niżej).

Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

Wcześniej Ukraina nabyła od „Excalibur Army” ok. 200 bojowych wozów piechoty BMP-1. Zostały one następnie wyremontowane i częściowo zmodernizowane w Polsce.

Na podstawie: defence-ua.com,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …