środa, 12 Sierpień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Wadym Prystajko: w ciągu pół roku należy osiągnąć postęp w rozwiązywaniu konfliktu na Donbasie
Fot. twitter.com/mfa_ua
Fot. twitter.com/mfa_ua

Wadym Prystajko: w ciągu pół roku należy osiągnąć postęp w rozwiązywaniu konfliktu na Donbasie

Share Button

Nowy minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko jako jedno z głównych zadań wskazał osiągnięcie kardynalnego postępu w rozwiązywaniu konfliktu na Donbasie.

„Nie możemy i nie będzie prowadzić w nieskończoność rozmów w różnych formatach. Doceniam tą pracę, jaka była wykonana wcześniej, wierzę, że dzięki uporowi, ostrożności i sprytowi naszych poprzedników i bezsprzecznie dzięki wsparciu naszych partnerów udało nam się zapobiec wojnie z Rosją” – powiedział nowy minister podczas posiedzenia Rady Najwyższej Ukrainy.

„Chciałbym wierzyć, że podjęte przez nas kroki, przy wsparciu naszych międzynarodowych partnerów, dadzą możliwość otwarcia nowego etapu procesu pokojowego” – powiedział minister wskazując, iż w ciągu ostatnich miesięcy nowy prezydent Ukrainy zaproponował szereg kompromisowych działań, mających na celu wznowienie kontaktów z mieszkańcami terenów okupowanych, odbudowę infrastruktury i stworzenie systemu oporu informacyjnego.

Prystajko wspomniał także o planowanej wymianie więźniów; z kolei według informacji rosyjskich mediów, prezydent Rosji Władimir Putin może ułaskawić przetrzymywanych w Rosji obywateli Ukrainy m.in. zatrzymanych w Cieśninie Kerczeńskiej marynarzy i Olega Sencowa (który odmówił zwrócenia się z prośbą o ułaskawienie do Władimira Putina).

Na podstawie: eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. gov.pl,

W Lublinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy

Rozmowy szefów resortów spraw zagranicznych były poświęcone współpracy w ramach UE i NATO oraz wyzwaniom …