piątek, 3 Kwiecień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / OBWE zaproponowała nowy plan pokojowy dla Donbasu
Fot. kyivpost.com
Fot. kyivpost.com

OBWE zaproponowała nowy plan pokojowy dla Donbasu

Share Button

Specjalny przedstawiciel OBWE na Ukrainie i w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku zapowiedział przedstawienie nowego planu pokojowego, który ma umożliwić rozwiązanie konfliktu na Donbasie.

„W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy, że porozumienia z Mińska nie są całkowicie skuteczne. Ważne jest to, że dla realizacji centralnego elementu – przeprowadzenia wyborów – konieczna jest pomoc z zewnątrz. Doszliśmy do wniosku, że taką pomoc może zapewnić ONZ” – powiedział szef przedstawicielstwa OBWE na Ukrainie, Martin Sajdik.

„OBWE ma oceniać proces wyborczy, ale dlatego też nie może zorganizować wyborów. Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa” – dodał dyplomata.

Nowy plan pokojowy ma został zaprezentowany podczas posiedzenia Rady Ministrów spraw zagranicznych OBWE w grudniu zeszłego roku, podczas którego obecni byli ministrowie z Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, co pozwoliło na zadawanie pytań i komentowanie prac.

Zgodnie z założeniami, OBWE i ONZ mają prowadzić wspólne działanie pod kierownictwem specjalnego przedstawicielstwa, które będzie miało za zadanie kierować misją wojskową i policyjną, jak również działaniami obserwatorów OBWE. Miałaby powstać także agencja ds. odbudowy, podobna do analogicznej struktury UE na Bałkanach. Plan powinien zostać zaakceptowany przez przedstawicieli wszystkich krajów wchodzących w skład „normandzkiej czwórki”, w tym także przez parlamenty tych państw.

Jak na razie nie wiadomo jak liczba miałaby być misja pokojowa ONZ na Donbasie, choć wstępne szacunki mówią nawet o 20 tys. osób.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Minister zdrowia Ukrainy: należy wprowadzić stan wyjątkowy

Szef resortu ochrony zdrowia, Ilja Jemec, stwierdził, że na Ukrainie powinien zostać wprowadzony stan wyjątkowy …