wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / W Kijowie otwarto wystawę poświęconą relacjom polsko-ukraińskim w ciągu ostatnich 100 lat
Джерело: memory.gov.ua
Джерело: memory.gov.ua

W Kijowie otwarto wystawę poświęconą relacjom polsko-ukraińskim w ciągu ostatnich 100 lat

Share Button

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę poświęconą relacjom polsko-ukraińskim w ciągu ostatnich 100 lat pt. „100 lat sąsiedztwa: Polska i Ukraina”. Wystawa została otwarta 1 listopada na Chreszczatyku w centrum Kijowa.

„Ekspozycja ma pomóc zrozumieć przyczyny i skutki procesów historycznych, które były udziałem obu krajów, co ma pozwolić uniknąć błędów w przyszłości i znaleźć wspólne pole dla rozbudowy dobrosąsiedzkich relacji” – powiedział szef IPN Ukrainy, Wołodymyr Wiatrowycz.

„W tynm roku Ukraina i Polska obchodzą stulecia odbudowy niezależności. Nasze narody przeszły podobny historyczny szlak i to powinno sprzyjać porozumieniu pomiędzy nami dzisiaj. Przeszłość powinna nam zaproponować przejście od konfliktu do owocnej współpracy. Właśnie o tej przeszłości opowiada nasza wystawa. Trzeba pamiętać, że to my, a nie ludzie z przeszłości jesteśmy odpowiedzialni za ten wybór” – dodał Wiatrowycz.

Do przygotowania wystawy wykorzystano materiały Archiwum Centrum Ruchu Wyzwoleńczego, Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Muzeum Ukraińskiej Rewolucji 1912-22 oraz innych placówek muzealnych.

Na podstawie: memory.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …