sobota, 23 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / LITPOLUKRBRIG może wziąć udział w operacji KFOR
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

LITPOLUKRBRIG może wziąć udział w operacji KFOR

Share Button

Nie jest wykluczonym, że Brygada Litewsko-Polsko-Ukraińska LITPOLUKRBRIG zostanie zaangażowana do działań w ramach misji wojskowej NATO pod kryptonimem KFOR, realizowanej w Kosowie.

O planach udziału Brygady w misji pokojowej w Kosowie mowa była podczas konferencji poświęconej polsko-litewsko-ukraińskiej współpracy wojskowej, która odbyła się w Lublinie w kwietniu br. „Jest możliwym zaangażowanie Brygady w operację ONZ KFOR w Kosowie w 2019 lub 2020 roku” – powiedział płk Mariusz Fryc, szef Zespołu Analiz Wojskowych Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Decyzji w tej sprawie należy oczekiwać w ciągu najbliższych miesięcy.

Do ewentualnych działań zostaną zaangażowane jednostki afiliowane Brygady, tj. pododdziały 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 80 Brygady Wojsk Powietrznodesantowych Ukrainy i litewskiego Batalionu Ułanów im. Księżnej Biruty.

We wrześniu br. LITPOLUKRBRIG będzie obchodzić trzecią rocznicę powstania. Równolegle odbędzie się rotacja personelu dowództwa Brygady, stacjonującego w Lublinie: po upłynie trzech lat żołnierze z Polski, Litwy i Ukrainy zakończą służbę w Brygadzie, a na ich miejsce pojawią się na kolejne trzy lata zmiennicy w takiej samej liczbie jak miało to miejsce dotychczas (w dowództwie Brygady, poza częścią „polską” służby 18 oficerów z Ukrainy i 5 z Litwy). Dowództwo Brygady przejmie oficer z Ukrainy.

Na podstawie: LITPOLUKRBRIG,

Share Button

Czytaj również

Pocisk zestawu Neptun / Fot. Defence Express

Ukraińska armia atakuje kolejne cele na Krymie

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o atakach na dwa kolejne okręty na Morzu Czarnym oraz na …