wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / W Kijowie zaprezentowano projekt strategii budowania pokoju na Donbasie
Джерело: bagnet.org
Джерело: bagnet.org

W Kijowie zaprezentowano projekt strategii budowania pokoju na Donbasie

Share Button

W siedzibie Agencji Informacyjnej Ukrinform 22 czerwca zaprezentowano projekt strategii budowania pokoju na Ukrainie, która miałaby być realizowana przez ONZ na obszarze obwodów donieckiego i ługańskiego.

Projekt zaprezentowała grupa ekspertów, którzy pracowali nad nim do kwietnia 2018 roku w ramach klubu dyskusyjnego „Przyszłość Donbasu”. „Misja pokojowa ONZ na niekontrolowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego powinna składać się z dwóch komponentów i zawierać część odpowiedzialną za bezpieczeństwo i za kwestie administracyjne” – powiedział podczas prezentacji dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Walerij Krawczenko. Według niego, mechanizm uregulowania konfliktu na Donbasie powinien zakładać stworzenie tymczasowej administracji i wieloprofilowej misji pod egidą ONZ. Celem powinna być całkowita deokupacja i reintegracja terytoriów Donbasu do Ukrainy.

Międzynarodowa administracja powinna mieć komponent wojskowy i policyjny, jak również cywilny, który mógłby zostać wdrożony, gdy zostanie zapewnione bezpieczeństwo na obszarze misji. „Cywilne administrowanie terytoriami może odbywać się po ustanowieniu kontroli, bezpieczeństwa na tych obszarach, które są pod okupacją. Gdy poziom bezpieczeństwa będzie dostatecznym, wówczas możliwa będzie działalność administracji cywilnej i misji prawno-cywilnej” – dodał Walerij Krawczenko stwierdzając, że kluczową jest wola strony rosyjskiej do zakończenia polityki agresji. Wówczas cały proces budowania pokoju można zrealizować w czasie 5-7 lat.

Z kolei szef Centrum Badań Socjalnych Perspektyw Donbasu, Serhij Harmasz dodał, że do składu misji administracyjnej powinni wchodzić przedstawiciele krajów, które podpisały memorandum w Budapeszcie oraz krajów NATO.

Na podstawie: ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …