wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Warszawie zakończyło się spotkanie wicepremierów Polski i Ukrainy
Фото: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce
Фото: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce

W Warszawie zakończyło się spotkanie wicepremierów Polski i Ukrainy

Share Button

W piątek, 16 lutego w Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera i ministra kultury RP Piotra Glińskiego z wicepremierem Ukrainy, Pawłem Rozenko.

Rozmowy trwały ponad trzy godziny. Podczas spotkania poruszono szereg kwestii istotnych z punktu widzenia relacji polsko-ukraińskich.

„Poruszyliśmy szereg tematów ważnych dla relacji polsko-ukraińskich: zagrożenia związane z nową ustawą (o IPN – przyp. polukr.net), prawami Ukraińców w Polsce, odbudową zniszczonych pomników, przeprowadzania wspólnych wydarzeń: konferencji, prac poszukiwawczych. Czekamy na wizytę pana Glińskiego w Kijowie” – napisał na Twitterze wicepremier Rozenko.

„Myślę, że jest krok do przodu. Rozmowy były trudne, ale (…) w dobrej atmosferze, w tym sensie, że obie strony chcą dojść do porozumienia” – powiedział minister Piotr Gliński.

Po zakończeniu spotkania obaj wicepremierzy złożyli kwiaty na Cmentarzu Prawosławnym na warszawskiej Woli, gdzie pochowani są żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Głównym celem spotkania, zgodnie z ustaleniami podczas spotkania prezydentów Polski i Ukrainy w Charkowie 13 grudnia 2017 roku miała być kwestia wznowienia ekshumacji i odbudowy pomników i miejsc pamięci. W międzyczasie jednak reakcję strony ukraińskiej spowodowała nowelizacja ustawy o IPN, wobec czego również ta kwestia pojawiła się w programie spotkania.

Na podstawie: twitter.com/rozenkopavlo, rmf24.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …