sobota, 9 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / W Kijowie może pojawić się ulica Jerzego Giedroycia
Єжи Ґедройць (праворуч) із Юзефом Чапським. Джерело: istpravda.com.ua
Єжи Ґедройць (праворуч) із Юзефом Чапським. Джерело: istpravda.com.ua

W Kijowie może pojawić się ulica Jerzego Giedroycia

Share Button

Grupa intelektualistów, literatów, dziennikarzy, historyków i dyplomatów wezwała mera Kijowa Witalija Kliczko do zmiany nazwy ulicy Twerskiej na ulicę imienia Jerzego Giedroycia – pisze „Historyczna prawda”.

„Wspieramy inicjatywę Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa i zwracamy się z propozycją, by ulicę Twerską w Kijowie nazwać na cześć zasłużonego europejskiego intelektualisty i wielkiego przyjaciela Ukrainy, Jerzego Giedroycia. Ta ulica łączy dwie inne, również związane nazwami z imionami ludzi ważnych dla Polski i Ukrainy: Kazimierza Malewicza i Jana Pawła II” – zaznaczono w apelu.

Wniosek w sprawie zmiany nazwy ulicy poparła na swoim posiedzeniu 19 września br. „Inicjatywa 1 grudnia”, a podpisali się pod nim m.in. szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, prof. Jarosław Hrycak, prof. Ola Hnatiuk, redaktor naczelny „Historycznej Prawdy” Wachtang Kipiani, prezes ukraińskiego PEN-Klubu Mykoła Riabczuk i inni – łącznie 25 osób.

Jerzy Giedroyć to polski publicysta i działacz społeczny, założyciel i redaktor naczelny czasopisma „Kultura”, wydawanego w Paryżu. Był aktywnym zwolennik współpracy polsko-ukraińskiej, przeciwnikiem wzajemnych pretensji terytorialnych pomiędzy Polską a Ukrainą. Był także zwolennikiem twierdzenia, że „nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. Działał również na rzecz rozwoju dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polską a Ukrainą, Białorusią i Litwą.

Na podstawie: pravda.com.ua, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Fot. sejm.gov.pl

Nowy marszałek Sejmu przeprowadził rozmowę z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

Rozmowa szymona Hołowni i Rusłana Stefanczuka odbyła się za pośrednictwem Interetu. „To co stało się …