wtorek, 5 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina będzie importować węgiel z USA
Олег Коземко й Ерні Трешер. Фото: centrenergo.com
Олег Коземко й Ерні Трешер. Фото: centrenergo.com

Ukraina będzie importować węgiel z USA

Share Button

Do końca 2017 roku ukraińskie przedsiębiorstwo „Centrenergo” zakupi 700 tys. ton węgla z USA. Pierwszy statek z ładunkiem węgla ma dotrzeć do portu „Jużnyj” na początku września.

Umowa dotycząca dostaw węgla została podpisana przez „Centrenergo” i amerykańską firmę Xcoal Energy Resources. O zawarciu porozumienia poinformował dyrektor ukraińskiej firmy, Oleg Kozemko podczas wspólnej konferencji prasowej z dyrektorem przedstawicielstwa Xcoal na Ukrainie, Ernie’m Tresherom. Umowa została podpisana 14 lipca br.

Zgodnie z porozumieniem, zawartym wstępnie podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie w czerwcu br. pierwsze 85 tys. ton węgla ma trafić na Ukrainę drogą morską na początku września. Dostawy zostały zakontraktowane na lata 2017-2018 na potrzeby elektrociepłowni w Trójpolu, co ma pozwolić na jej stabilną pracę w sezonie zimowym 2017/2018.

„Amerykańsko-ukraińska współpraca pozwala na zabezpieczenie sektora energetycznego Ukrainy, zwiększa stabilność funkcjonowania tego sektora dzięki dywersyfikacji dostaw i sprzyja zagranicznym inwestycjom na Ukrainie” – napisano w oświadczesniu ambasady Ukrainy w USA dotyczącym podpisanej umowy.

Na podstawie: centrenergo.com, facebook.com/ukr.embassy.usa

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.