wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Trwa zbiórka podpisów pod apelem ws. Wilna i Lwowa w polskich paszportach
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Trwa zbiórka podpisów pod apelem ws. Wilna i Lwowa w polskich paszportach

Share Button

Polscy eksperci i dziennikarze zwrócili się z apelem do ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka w związku z planami umieszczenia w paszportach wizerunków Cmentarza Orląt we Lwowie oraz Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie.

„Z zaniepokojeniem spoglądamy na relacje Polski z Litwą i Ukrainą, apelujemy do ministra spraw wewnętrznych pana Mariusza Błaszczaka aby nie umieszczać obrazów Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich w ramach konkursu celem którego jest wybór ilustracji dla nowych polskich paszportów (…) Ostra Brama i Cmentarz Obrońców Lwowa to ważne miejsca dla polskiej historii i kultury. Jednak trzeba wziąć pod uwagę ile sprzeczek i podziałów może spowodować wykorzystanie tych miejsc, które są częścią Wilna i Lwowa, miast, które znajdują się na terytoriach sąsiednich, niezależnych krajów, dla ilustracji dokumentu, który potwierdza polskie obywatelstwo” – napisano w apelu.

Zdaniem autorów apelu, formuła konkursu powinna zostać zmieniona, a jego utrzymanie w obecnej formie spowoduje kryzys w relacjach Polski z Litwą i Ukrainą.

W związku ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku ma zostać wydany paszport nowego wzoru, z wizerunkami osób, miejsc i wydarzeń istotnych z punktu widzenia historii Polski. Wśród propozycji są m.in. Ostra Brama w Wilnie i Cmentarz Orląt we Lwowie. Zaniepokojenie planami polskiego MSWiA wyraziły już resorty spraw zagranicznych Litwy i Ukrainy.

Na podstawie: eastbook.eu, delfi.lt

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.