wtorek, 4 październik, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zastępca sekretarza NATO: Ukraina jest jednym z najbardziej perspektywicznych partnerów
Fot. Open Ukraine
Fot. Open Ukraine

Zastępca sekretarza NATO: Ukraina jest jednym z najbardziej perspektywicznych partnerów

Share Button

Według wicesekretarz Paktu Północnoatlantyckiego, Rose Gottemoeller, Ukraina pozostaje jednym z najbardziej stabilnych i perspektywicznych partnerów NATO. Wicesekretarz była specjalnym gościem X Forum Bezpieczeństwa w Kijowie w piątek, 7 kwietnia.

„To, co Ukraina robi dla NATO jest bardzo ważnym (…) mimo konfliktu zbrojnego trwającego na Donbasie, Ukraina jest obecna we wszystkich operacjach, które realizuje NATO” – powiedziała zastępca sekretarza generalnego Sojuszu podczas X Forum Bezpieczeństwa w Kijowie, organizowanego przez Fundację „Otwarta Ukraina” Arsenija Jaceniuka.

Rose Gottemoeller zaznaczyła również, że NATO stara się pomóc Ukrainie w realizacji reform w strukturach sił zbrojnych, jak również w ramach realizowanych programów pomocy, w tym m.in. medycyny pola walki jak i rehabilitacji rannych w czasie działań zbrojnych na Donbasie.

Z kolei James Scheer reprezentujący Chattam House zwrócił uwagę zmiany, jakie zaszły w polityce Rosji wobec sankcji i sytuacji międzynarodowej, zauważając przy tym, że nie zmieniły się jej cele: podporządkowania sobie Ukrainy. Inne są jedynie strategie: od działań w ramach tzw. projektu Noworosji aż do prób wymuszenia federalizacji Ukrainy poprzez jednostronną implementację porozumień z Mińska.

„Nie ma agresywnych narodów z defnicji – są tylko agresywne reżimy. Dlatego Rosja bez Putina ma szansę zmienić się w kraj stabilny, tak samo jak Niemcy po II wojnie światowej” – stwierdził z kolei rosyjski pisarz, Andrij Zubko, który odnotował także konieczność zmian sprowadzających się do dwóch umownych procesów: „dekomunizacji” i „deputinizacji”, jako że w jego ocenie to rosyjski prezydent pozostaje kluczowym czynnikiem wiążącym Rosję z radziecką przeszłością.

Z kolei według Wołodymyra Gorbulina, dyrektora Narodowego Instytutu Badań Strategicznych, potrzebna jest mobilizacja nie tylko na Ukrainie, ale także w całej Europie by przeciwdziałań rosyjskiej agresji. „Trzeba maksymalnie wykorzystać wsparcie najbliższych przyjaciół Ukrainy, jak naprzykład Kanady czy Polski” – dodał Gorbulin.

Na podstawie: openukraine.org, inf. własna polukr.net

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO

O złożeniu wniosku poinformował prezydent Wołodymyr Zelensky. „Faktycznie, przeszliśmy już nasz szlak do NATO. Faktycznie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.