środa, 26 Kwiecień, 2017
pluken
Home / Wiadomości / Ministerstwo Obrony Litwy: Ukraina prosi sojuszników o rozważnie możliwości wzmocnieina LITPOLUKRBRIG
Fot. st. szer. Michał Chudziński, DGRSZ, st. szer. Bartłomniej Różański, Piotr Raszewski
Fot. st. szer. Michał Chudziński, DGRSZ, st. szer. Bartłomniej Różański, Piotr Raszewski

Ministerstwo Obrony Litwy: Ukraina prosi sojuszników o rozważnie możliwości wzmocnieina LITPOLUKRBRIG

Share Button

Minister obrony Litwy Rajmundas Karobis ogłosił, że Ukraina prosi sojuszników o rozważenie możliwości wzmocnienia wspólnej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej.

Jak przekazał korespondent agencji Unian, litewski minister wspomniał o tym podczas X Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa. „Dzisiaj nasz premier (Salius Skvajarnjalis) spotkał się z prezydentem Poroszenką i także on zapytał ministra o możliwość włączenia kolejnych ukraińskich grup bojowych do tej brygady po to, by wzmocnić jej potencjał i aby stała się ona bardziej funkcjonalną” – powiedział Karobis.

Według niego, w początkowym stadium idea powstanie LITPOLUKRBRIG polegała na tym, by mogła ona zostać włączona do operacji pokojowych – mogłaby ona brać udział w operacjach pokojowych na Bałkanach. W ten sposób Karobis stwierdził, że mandat Brygady przewiduje udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych, ale także realizację działań i udział w operacjach w innych krajach w działaniach na rzecz utrzymania pokoju.

Minister skomentował również możliwość realizacji przedsięwzięć szkoleniowych wspólnie z innymi grupami bojowymi krajów członkowskich NATO. „Bezsprzecznie to możliwe, by dzięki mechanizmowi rotacyjnemu to doświadczenie, jakie nabywa Brygada, mogłoby być zastosowane gdziekolwiek indziej” – powiedział, dodając, że „rozumiemy niezwykłe możliwości tej Brygady i zobaczymy, co jak będzie można je wykorzystać”.

„Mówiąc o ćwiczeniach grup bojowych myślę, że istnieją inne opcje, formaty, a także pomoc, jaką udzielamy razem z
Amerykanami, Kanadyjczykami i Wielką Brytanią. Dlatego te specjalne ćwiczenia i misje szkoleniowe odpowiadające standardom NATO są być może bardziej efektywną opcją, ale jak powiedziałem, spróbujemy ustalić, co można zrobić w sprawie wzmocnienia mandatu Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej” – dodał Karobis.

Na podstawie: unian.net,

Share Button

Czytaj również

Начальник ГУ СБУ у Львівській області Віктор Андрейчук. Фото: Сергій Бобра / Гал-інфо

SBU: zatrzymano wszystkich organizatorów antypolskich prowokacji

Osoby odpowiedzialne za organizację antypolskich akcji, które miały miejsce 29 marca we Lwowie zostały zatrzymane …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.