środa, 17 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Sejm nie będzie rozpatrywał projektu ustawy ws. ukraińskiego nacjonalizmu
Фото: facebook.com/volodymyr.viatrovych
Фото: facebook.com/volodymyr.viatrovych

Sejm nie będzie rozpatrywał projektu ustawy ws. ukraińskiego nacjonalizmu

Share Button

Po wczorajszym spotkaniu kierownictwa Sejmu RP z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą i współprzewodniczącym grupy ds. kontaktów międzyparlamentarnych z Polską, Mykołą Kniażnyckim, zapadła decyzja o zdjęciu z porządku dziennego obrad projektu ustawy ws. uznania ukraińskiego nacjonalizmu jako jednego z „innych ustrojów totalitarnych”.

„Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz wicemarszałek Ryszard Terlecki zgodzili się, że w takiej formie dokument ten nie może być przyjęty przez większość sejmową, jako że przyniósłby jedynie szkody relacjom polsko-ukraińskim i polsko-litewskim, gdzie mamy do czynienia z analogiczną sytuacją” – napisała na facebooku deputowana Rady Najwyższej Ukrainy, Oksana Jurynets.

Na dzisiaj zaplanowano w Sejmie debatę poświęconą projektowi ustawy „O zakazie propagowania komunizmu i innych reżimów totalitarnych w nazwach budynków, obiektów i miejsc użytku publicznego”. Senator Jerzy Czerwiński wniósł poprawkę do projektu, w myśl której do innych „reżimów totalitarnych” miały być włączone także ukraiński i litewski nacjonalizm.

„Ukraińscy i litewscy dyplomaci w Polsce negatywnie ocenili tą inicjatywę. Dzisiaj w Warszawie przebywają przedstawiciele grupy ds. kontaktów międzyparlamentarnych z Polską i trwały rozmowy, także na ten temat. Mam nadzieję, że w Sejmie znajdzie się większość deputowanych z „chłodną głową” i świadomością znaczenia dobrosąsiedzkich stosunków i partnerstwa strategicznego pomiędzy Polską a Ukrainą” – napisała Oksana Jurynets.

Na podstawie: facebook.com/oksana.yurynets

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …

One comment

  1. Jerzy Czerwiński dyskretnie w interesie Kremla. A może po prostu geopolityczny tłuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.