środa, 6 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / NBP opublikował raport o ukraińskich pracownikach w Polsce
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський

NBP opublikował raport o ukraińskich pracownikach w Polsce

Share Button

Od 2014 roku w Polsce jest obserwowany wzrost liczby obywateli Ukrainy podejmujących pracę. W 2015 roku w Polsce pracowało blisko milion Ukraińców, którzy zarobili ok. 8 miliardów złotych (tj. ok. 50,8 mld hrywien) – pisze NBP w raporcie poświęconym ukraińskich imigrantom zarobkowym.

W raporcie przeanalizowano sytuację imigrantów na polskim rynku pracy, stawki oraz inne kwestie związane ze zjawiskiem imigracji zarobkowej do Polski.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, imigrant z Ukrainy przebywał w Polsce w 2015 roku na krótko i kilka razy z rzędu. Średnia wartość to 9 przyjazdów do Polski, a średni czas pobytu – 5 miesięcy. Większość (62,6%) przyjechała na zaproszenie od pracodawcy: w 2015 roku wystawiono 763 tysiące takich zaproszeń. Jednocześnie w Polsce przebywało do 500 tys. obywateli Ukrainy podejmujących pracę. Zwiększyła się także liczba imigrantów ze wschodnich regionów Ukrainy – z 6 do ponad 28%.

Większość z ukraińskich pracowników podejmowała proste prace fizyczne (70,7%), głównie w gospodarstwach domowych (37,6%), w budownictwie (23,6%), w gospodarstwach rolnych (19,3%). Średni czas ich pracy to 54 godziny w tygodniu, a średnie wynagrodzenie – 2100 złotych. Łącznie, w ciągu całego roku zarobili ok. 8 mld złotych z czego 5 mld zostało przekazanych na Ukrainę.

Na podstawie: nbp.pl

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.