poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / MSZ Ukrainy: konflikt izraelsko-palestyński należy uregulować metodami pokojowymi
Джерело: YouTube
Джерело: YouTube

MSZ Ukrainy: konflikt izraelsko-palestyński należy uregulować metodami pokojowymi

Share Button

Resort spraw zagranicznych Ukrainy skomentował stanowisko, jakie zajęła Ukraina w czasie głosowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie wezwano Izrael do zaprzestania działań w ramach osadnictwa na terytoriach palestyńskich.

W komenatrzu zwrócono uwagę, że Ukraina niezmiennie stoi na stanowisku przestrzegania prawa międzynarodowego, jako że „na własnym przykładzie odczuła, do jak tragicznych skutków prowadzi jego naruszanie”. I właśnie dążenie do zabezpieczenia przestrzegania norm prawa międzynarodowego legł u podstawy stanowisko Ukrainy na forum RB ONZ.

„Nasz kraj w ciągu wielu lat zajmował zbalansowaną pozycję co do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jesteśmy zwolennikami pokojowego uregulowania tego konfliktu i funkcjonowania dwóch niezależnych krajów – Izraela i Palestyny. Rozwiązanie sporów powinno odbywać się drogą pokojową, na bazie dwustronnych rozmów izraelsko-palestyńskich” – napisano w komentarzi MSZ Ukrainy. W ocenie strony ukraińskiej, również tekst rezolucji był wyważonym z punktu widzenia obu stron, także Izraela.

„Ukraina negatywnie oceniła działalność osadniczą Izraela, podobnie jak pozostali członkowie Rady Bezpieczeństwa i Sekretarz Generalny ONZ, dlatego, że przeczy ona zobowiązaniom wynikającym z norm prawa międzynarodowego. Podobnie negatywnie ocenialiśmy analogiczne naruszenia ze strony palestyńskiej” – twierdzi ukraińskie ministerstwo.

MSZ Ukrainy wyraził nadzieję, że „emocjonalna reakcja Izraela” nie będzie stała na przeszkodzie dalszym, tradycyjnie dobrym relacjom pomiędzy Ukrainą a Izraelem, bazującym na wspólnocie interesów. Wcześniej, premier rządu Izraela, Beniamin Netanjahu ogłosił, że planowana wizyta premiera Ukrainy w Izraelu nie odbędzie się. Zgodnie z informacją rzecznika rządu Ukrainy, wizyta została przeniesiona na bliżej nieokreślony termin.

Przyjęta kilka dni temu rezolucja RB ONZ 2334 została przegłosowana dzięki wstrzymaniu się USA od głosu, przy poparciu 14 pozostałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym Ukrainy, będącej w tej kadencji niestałym członkiem Rady.

Na podstawie: mfa.gov.ua, pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.