poniedziałek, 26 Październik, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Dyrektor Transparency International: mamy projekt ustawy o „zagranicznych agentach”
Fot. facebook.com/yaroslav.yurchyshyn
Fot. facebook.com/yaroslav.yurchyshyn

Dyrektor Transparency International: mamy projekt ustawy o „zagranicznych agentach”

Share Button

Dyrektor wykonawczy Transparency International Ukraina Jarosław Jurczyszyn na łamach „Ukraińskiej Prawdy” napisał o zarejestrowaniu w Radzie Najwyższej Ukrainy projektu ustawy o „zagranicznych agentach”.

Projekt, o którym mowa został zgłoszony przez deputowanego partii „Wolność”, Jurija Derewianko 28 października br. Zdaniem Jarosława Jurczyszyna projekt ten zagrozi walce z korupcją na Ukrainie. W ustawie miałyby zostać uwzględnione wszystkie organizacje, które realizują projekty na Ukrainie finansowane ze źródeł zewnętrznych, mające na celu przeciwdziałanie i walkę z korupcją.

W założeniu chodzi o to, że podmioty o których mówi ustawa powinny składać e-deklaracje. „Zdawałoby się, że chodzi o to, by pokazać za co żyją antykorupcjonerzy. Sami o tym myśleliśmy i chcieliśmy takie deklaracja przedstawić, przynajmniej jako Transparency International (…) ale „diabeł tkwi w szczegółach” (…) chodzi o to, by uniemożliwić, albo przynajmniej maksymalnie utrudnić działalność międzynarodowych partnerów Ukrainy, którzy inwestują w walkę z korupcją” – napisał Jarosław Jurczyszyn na swoim blogu na łamach „Ukraińskiej Prawdy”.

„Bez takich inwestycji nie byłoby ani Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji, ani e-deklaracji ani Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy” – dodaje Jurczyszyn.

Przypominamy, że ustawy o „zagranicznych agentach” są przyjmowane najczęściej przez reżimy autorytarne i pseudodemokracje. Podobną ustawę uchwalono na początku 2014 roku, jeszcze za rządów Wiktora Janukowycza. Z kolei deputowany, będący inicjatorem projektu ustawy był już wielokrotnie oskarżany o defraudacje i malwersacje finansowe i nie cieszy się on publicznym zaufaniem na Ukrainie, zwłaszcza po upublicznieniu informacji o posiadanym mieniu o ogromnej wartości w e-deklaracji.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Wielka Brytania i Ukraina podpisały umowę o strategicznym partnerstwie

Porozumienie podpisano podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zelenskiego w Londynie, która odbyła się w dniach 7-8 …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.