niedziela, 29 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina i Gruzja upraszczają logistykę w ramach Jedwabnego Szlaku 2.0
Шовковий шлях
Фото: mintrans.gov.ua

Ukraina i Gruzja upraszczają logistykę w ramach Jedwabnego Szlaku 2.0

Share Button

Ukraina, Gruzja, Kazachstan i Azerbejdżan dążą do uproszczenia logistyki, obniżenia kosztów i zwiększenia szybkości tranzytu dostaw towarów w ramach tzw. Jedwabnego Szlaku 2.0. W ramach tej inicjatywy 13 września br. podpisano porozumienie pomiędzy Ukrainą i Gruzją w sprawie organizacji międzynarodowego połączenia kolejowego pomiędzy portami obu krajów.

Podpisanie dokumentu miało miejsce podczas Międzynarodowego Forum Morskiego, które odbyło się w Batumi w Gruzji. Ukrainę reprezentował minister infrastruktury, Wołodymyr Omelian.

„Dziś podpisaliśmy niezwykle ważny dokument, które łączy Ukrainę, Gruzję, Kazachstan i Azerbejdżan w projekcie Nowego Szlaku Jedwanego. Ta inicjatywa otrzymuje nowy sens i bezsprzecznie ma ona wielkie perspektywy. Nasze kraje dołożyły wielu starań, by uprościć transport i zwiększyć jego szybkość, tak, aby był on jak najbardziej komfortowym dla biznesu. Dzisiejsze wymogi rynku są takie, że szybkość dostaw ma nie mniejsze znaczenie, niż cena dostawy. Jeszcze w tym roku chcemy osiągnąć pułap 9-10 dni na dostawę kontenerów z Chin do zachodnich granic Ukrainy” – powiedział Wołodymyr Omelian.

Minister infrastruktury Ukrainy dodał, że trwają również rozmowy w sprawie zmniejszenia taryf i uproszczenia procedur celnych, mając nadzieję, że uda się zakończyc wszystkie działania formalne jeszcze w tym roku. „Jest duże zainteresowanie w krajach UE. Dla Ukrainy to nie tylko projekt gospodarczy, ale i polityczny – dzięki niemu będziemy niezależni od zmian i nastrojów w innych państwach” – dodał Omelian.

js-2-0-1-660x330

„Jedwabny Szlak 2.0” ma być alternatywną drogą dostaw towarów, omijającym terytorium Federacji Rosyjskiej – przez Ukrainę, Gruzję, Azerbejdżan i Kazachstan do Chin. Eksperymentalny przejazd pociągu tą trasą miał miejsce w styczniu tego roku i odbył się w dniach 15-31 stycznia.

Na podstawie: mtu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon

Kolejne kraje deklarują lub już zrealizowały dostawy broni dla Ukrainy Przekazanie SZ Ukrainy pocisków przeciwokrętowych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.