środa, 6 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Warszawie odbyło się Forum Biznesowe Polska-Ukraina
Fot. ukrbizpol.org
Fot. ukrbizpol.org

W Warszawie odbyło się Forum Biznesowe Polska-Ukraina

Share Button

W dniu 13 września 2016 roku w warszawskim hotelu Radisson-Blu „Sobieski” odbyło się Forum Biznesowe Polska-Ukraina, poświęcone współpracy pomiędzy oboma krajami w sektorze przemysłu spożywczego.

Organizatorami wydarzenia były Ukraińska Rada ds. Eksportu Żywności oraz Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce, a do udziału zostali zaproszeni przedsiębiorcy z Polski i Ukrainy, zainteresowani rozwojem współpracy biznesowej pomiędzy oboma krajami,  w tym zwłaszcza eksportem własnych produktów dla potrzeb lokalnych rynków.

Produkcja i eksport żywności pozostaje jedną z najistotniejszych gałęzi ukraińskiej gospodarki – w 2015 roku eksport żywności osiągnął wartość ponad 15 miliardów dolarów. Do Polski z Ukrainy trafiają przede wszystkim zboża, warzywa, a także wyroby cukiernicze oraz napoje – bezalkoholowe oraz alkohole.

Otwierając obrady, prezes Zrzeszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce, Yaroslav Romanchuk, który omówił ogólne uwarunkowania związane ze współpracą biznesową pomiędzy Polską a Ukrainą, wskazując m.in. że oba kraje są dla siebie istotnymi partnerami gospodarczymi, a skala polskich inwestycji na Ukrainie stawia Polskę na czwartym miejscu wśród najważniejszych inwestorów zagranicznych. Mimo tego, nadal istnieje znaczący potencjał współpracy, jaki wymaga wykorzystania. Co charakterystyczne, wiele firm z Ukrainy funkcjonujących w Polsce działa jako samodzielne jednostki, a nie przedstawicielstwa – wynika to ze skomplikowanych uregulowań prawnych oraz wszelkich niedogodności związanych z przekraczaniem granicy polsko-ukraińskiej. Yaroslav Romanchuk zwrócił również uwagę na znaczenie dobrej współpracy ze strukturami dyplomatycznymi Ukrainy w Polsce dla rozwoju i bieżącego funkcjonowania ukraińskich firm na polskim rynku, jak również na szanse, jak tworzy przed ukraińskimi przedsiębiorcami fakt przebywania w Polsce znacznej liczby ukraińskich pracowników oraz studentów.

Zasady funkcjonowania sieci handlowych w Polsce – oraz wynikające z nich możliwości działania dla ukraińskich eksporterów przedstawił Dominik Barczyk, wskazując na zasadność podejmowania takiej współpracy również z dużymi partnerami, m.in. poprzez organizację kampanii promocyjnych promujących markę danego kraju i związane z nim charakterystyczne wyroby. Ważne jest jednak, by w kontaktach z każdym z partnerów zachować indywidualne podejście i wypracować odrębną strategię. Dzięki rozwojowi takiej współpracy w Polsce, ukraińskie firmy mają potencjalne możliwości wyjścia także na rynki krajów Europy Zachodniej i inne.

Zdaniem obecnych podczas dyskusji gości istotną kwestią pozostaje promocja ukraińskiego biznesu w Polsce – i odwrotnie poprzez regularną organizację wydarzeń o charakterze forów biznesowych oraz prezentacji własnej produkcji, co przyczyniać się będzie do zwiększenia możliwości oddziaływania na lokalnym rynku: ukraińskie firmy są w stanie konkurować nie tylko wysoką jakością wyrobów, ale i niższą ceną.

Po zakończeniu sesji panelowych w ramach Forum Biznesowego odbyły się spotkania pomiędzy przedsiębiorcami z obu krajów, a także prezentacja produktów ukraińskich firm.

polukr.net

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.