wtorek, 26 Maj, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Stratfor: Polska będzie „jastrzębiem” w relacjach z Rosją, Ukrainę czeka dalszy ciąg konfliktu
Фото: stratfor.com
Фото: stratfor.com

Stratfor: Polska będzie „jastrzębiem” w relacjach z Rosją, Ukrainę czeka dalszy ciąg konfliktu

Share Button
Fot. stratfor.com
Fot. stratfor.com

Amerykański instytut badawczy Stratfor przygotował prognozę dotyczącą relacji międzynarodowych w 2016 roku. Wynika z niej, że Polska w następnym roku będzie nadal prowadzić „jastrzębią” politykę wobec Rosji, a także zacieśni współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Ponadto, Warszawa będzie prowadzić bardziej niezależną politykę w UE i oddali się od Berlina.

Polski rząd będzie namawiał kraje UE do ostrzejszej polityki wobec Rosji, będzie też krytykował władze niemieckie za ich stanowisko w szeregu spraw, m.in. w kwestiach dotyczących migracji i relacji z Rosją. Nadal będą wysuwane żądania większej obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej.

Co do Ukrainy, według analityków Stratforu konflikt na wschodzie kraju będzie trwał także w 2016 roku. Stanie się on kolejnym „zamrożonym” konfliktem o mniejszej intensywności niż w 2015 roku, ale z okresami poważniejszych napięć i walk.

USA i UE utrzymają sankcje wobec Rosji także w 2016 roku jeśli Moskwa nie przekona ich, że jest gotowa by zrezygnować z kontrolowania granicy z Ukrainą i dopuścić tam obserwatorów OBWE. Nie jest jednak przesądzone, że Rosja pójdzie na ustępstwa w tych obszarach.

Prawdopodobnie dojdzie także do zmian w rządzie, w tym do zmiany na stanowisku premiera Ukrainy. Prozachodni kurs Ukrainy powinien pozostać jednak niezmiennym, podobnie jak dalsza pomoc finansowa Zachodu i rozwój współpracy z NATO.

Na podstawie: stratfor.com

Share Button

Czytaj również

Fot. DSNS

Minister ochrony zdrowia Ukrainy: jest szansa uniknięcia szczytu epidemii

Szef resortu odpowiedzialnego za ochronę zdrowia, Maksym Stepanow, powiedział, że uniknięcie skoku zachorowań na COVID-19 …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.