poniedziałek, 28 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Polski model decentralizacji może nie być skuteczny w przypadku Ukrainy
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Polski model decentralizacji może nie być skuteczny w przypadku Ukrainy

Share Button
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski podczas debaty w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych tłumaczył, dlaczego polskie doświadczenia decentralizacji kraju może być nieskuteczne a nawet problematyczne dla Ukrainy.

„Ukraińcy są tak zadowoleni, że przejmują polski model (decentralizacji), że zaczynam się tego obawiać, ponieważ czynią to bez uwzględnienia głównych różnic pomiędzy państwami i z czasem możemy mieć z tego powodu wiele problemów” – podkreślił były prezydent Polski.

Dodał, iż należy uwzględnić to, że Polska jest krajem jednolitym (pod względem narodowościowym i religijnym) Ukraina jest natomiast bardzo zróżnicowana. Polska posiada elementy demokratycznych tradycji, a na Ukrainie są one bardzo słabe. Poza tym w Polsce od samego początku zmian demokratycznych istniała zgoda co do decentralizacji, a na Ukrainie decentralizacja jest rezultatem mińskiego porozumienia w celu zapanowania nad sytuacją na Donbasie.

„Trudno jest wziąć polskie pozytywne zmiany i powiedzieć, proszę, jak będziecie krok z krokiem postępować tak samo to ten model będzie funkcjonował. Nie, i to jest główny problem. To doświadczenie jest typowe tylko dla tego kraju, Polski.”

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.