wtorek, 4 Sierpień, 2020
pluken
Home / Biznes / Ukraina na targach IDEX-2015
idex1

Ukraina na targach IDEX-2015

Share Button

idex1W dniach 22-26 lutego Abu Dabi miała miejce jedne z największych na ś‌wiecie wystaw i targów zbrojeniowych IDEX-2015. Swoje produkty pokazało tam 1200 firm z 58 krajów świata, 42 z nich dysponowało swoimi narodowymi wystawami. Według szacunków organizatorów, wystawę miało obejrzeć ok. 80 000 zwiedzających. Poza prezentacją najnowszych osiągnięć w sferze bezpieczeństwa, to także miejsce podpisania miliardowych kontraktów zbrojeniowych oraz formułowania nowych trendów. Kolejny raz na targach pojawiła się także Ukraina, już nie tylko jako eksporter, ale także jako kraj potencjalnie zainteresowany zakupami uzbrojenia wobec agresji ze wschodu.

W ramach targów IDEX odbyła się także wystawa NAVDEX, przedstawiająca sprzęt i uzbrojenie dla sił morskich. Część ekspozycji można było obejrzeć na przystani będącej częścia kompleksu targowego. Po raz pierwszy odbyła się także UMEX (Unmanned Systems Exhibition), przedstawiająca różnego typu pojazdy bezzałogowe. Odbyły się także dynamiczne pokazy samolotów bezzałogowych.

idex2W tym roku na targach po raz pierwszy zaprezentowały się firmy z Azerbejdżanu, Bośni, Łotwy, Nowej Zelandii, Słowenii i Japonii. Co ciekawe, Azerbejdżan, kraj postradziecki, który faktycznie od podstaw stworzył swój przemysł obronny, na targach zaprezentował 178 różnych wyrobów ojczystych zakładów: broń strzelecką, amunicję, pojazdy opancerzone i samoloty bezzałogowe.

Na targach, podobnie jak w czasie poprzednich edycji, pojawiło się narodowe stoisko Ukrainy, zaprezentowane przez państwowy koncern zbrojeniowy UKROBRONOPROM. W ramach wystawy można było obejrzeć ofertę m.in. UKRSPECEXPORT, SPECTECHEXPORT, UKRINMASH oraz szeroki asortyment ich produktów. Sprzęt pancerny zaprezentowały m.in. charkowskie Zakłady im. Małyszewa, Biuro Konstrukcyjne im. Morozowa, Zakłady Pancerne z Kijowa i Lwowa oraz Charkowska Fabryka Maszyn Specjalnych. Zaprezentowano m.in. transporter opancerzony BTR-3E1 oraz wóz opancerzony Dozor-B. Można było zobaczyć także makiety wozów BTR-4E i czołgu „Opłot”.

idex3Pociski rakietowe i amunicję prezentowało m.in. kijowskie Biuro Projektowe Łucz oraz zakłady Artem i Progress. Zaprezentowao m.in. pociski przeciwpancerne typu „Kvitnik”. Z kolei broń strzelecką zaprezentowały zakłady „Majak”. Na ukraińskim stoisku były dostępne także makiety jednostek pływających projektowanych na Ukrainie, w tym kutrów artyleryjskich „Gjurza” i korwet „Hajduk-K”. Wśród firm z branży lotniczej reprezntowane były m.in. zakłady Antonowa oraz producent silników lotniczych Motor-Sicz.

Osobne stoisko zajęły produkty firmy KRAZ, która przedstawiła swoje konstrukcje w ramach ekspozycji jej partnera, kanadyjsko-emirackiego konsorcjum „Streit Group”. 23 lutego odbyły się prezentacje dwóch nowych wozów produkowanych przez firmę, tj. opancerzonej ciężarówki KrAZ-Feona, zbudowanej na bazie samochodu KrAZ-6322 (6×6) oraz czteroosiowego wozu KrAZ-Hurricane 8×8 (na bazie KrAZ-7634). Zaprezentowano także wóz KrAZ-MPV (Mine Protected Vehicle) Shrek w wariancie Route Clearence Vehicle (dla zespołów rozminowania dróg).

Na targach pojawiła się oficjalna ukraińska delegacja na czele z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, w której znaleźli się także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Ukrainy i przedstawiciele wszystkich rodzajów wojsk. Podczas targów podpisano szereg istotnych kontraktów o wartości kilkudziesięciu milionów dolarów dotyczących współpracy pomiędzy Ukrainą a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, które pozwolą na podwyższenie możliwości bojowych ukraińskiej armii i przyśpieszenia jej modernizacji.

Walerij Riabych

Relacja dzięki uprzejmości agencji Defense Express
Źródło: http://www.defense-ua.com/rus/hotnews/?id=44349

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Stanisław Żelichowski: geopolityczny wymiar regionu bałtycko-czarnomorskiego – perspektywa Kijowa

Od dawnych czasów potencjał tranzytowy regionu bałtycko-czarnomorskiego, którego Ukraina i Polska stanowią integralną część, był …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.