wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wydarzenia / Warsztaty dziennikarskie „Leadership in Journalism 2013”

Warsztaty dziennikarskie „Leadership in Journalism 2013”

Share Button

Dziennikarze powiadają, że diabeł radośnie zacierał ręce, kiedy pojawił się pierwszy dziennikarz. 2 marca br. w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenka odbył się pierwszy ogólnoukraiński forum mediów „Leadership in Journalism 2013”, którego organizatorem jest NGO „Przyszłość dziecka”. W warsztatach wzięli udział także dziennikarze telewizji „POLwowsku”.

Do Kijowa przyjechali studenci z całej Ukrainy (najwięcej ze Lwowa) dziennikarze i ludzie, których interesuje ten zawód. Była okazja do zdobycia doświadczenia i udoskonalenia warsztatu dziennikarskiego. Zajęcia prowadzili Jean Nowoselcew, dziennikarz śledczy, prowadzący program „Гроші” („Pieniądze”) w telewizji „1+1”, Julia Diaczuk, dziennikarka wiadomości „TSN. Tydzień”, Mustafa Najem, autor i prowadzący program „Сьогодні” („Dzisiaj”) w TVi, Natalia Sedlecka, autorka i prowadząca program „Tender News” w TVi, Oleg Dejneka, były współpracownik telewizji „1+1” oraz Wiktoria Siumar, ekspert medialny, dyrektor Instytutu Mediów.

Jean Nowoselcew opowiadał o pozytywnych i negatywnych skutkach dziennikarskiego śledztwa. Zaznaczył, że przyszłość dziennikarstwa zależy od niestandardowego, nawet trochę teatralnego, podejścia do tworzenia materiału. Julia Diaczuk mówiła o swojej dziennikarskiej drodze i pracy w wiadomościach TSN.  – Dziennikarz powinien być w dużej mierze aktorem, nie powinien bać się ośmieszenia. Nie na darmo mówią, że diabeł radośnie zacierał ręce, kiedy pojawił się pierwszy dziennikarz, – z ironią zaznaczyła Julia Diaczuk.

Mustafa Najem, były dziennikarz tygodnika „Kommersant” opowiadzał o sztuce pisania artykułów, zdobywania informacji i jej sensownego wykorzystania. Właśnie on uświadomił początkującej młodzieży, że dziennikarz powinien pielęgnować w sobie ciekawość i nieobojętność, dostępnie i w sposób zrozumiały przedstawiać materiały, przy prowadzeniu wywiadu wczuwając się w rolę osoby odpytywanej, przypominać ważne tematy, zadając czasami banalne pytania. – Dziennikarz – to słup z ogłoszeniami, który informuje społeczeństwo – podsumował Mustafa Najem.

Jean Nowoselcew opowiada o dziennikarskich śledztwach (Fot. Sabina Malinowska)Jean Nowoselcew opowiada o dziennikarskich śledztwach (Fot. Sabina Malinowska)Natalia Sedlecka również mówiła o dziennikarskim śledztwie. Wypowiedź akcentowała na konieczności zdobywania materiałów ekskluzywnych, które przynoszą sukces. Swoim praktycznym szkoleniem zaintrygował uczestników Oleg Dejneka: zaproponował 5000 hrywien dla najlepszego. Garstka uczestników wykonała zadanie, ale nie do końca dobrze. Chodziło o znalezienie „źródła”czyli człowieka, który posiada potrzebną informacje. Morał był taki, że dla dziennikarza najważniejsze jest źródło informacji.

Warsztaty zakończyła Wiktoria Siumar, opowiedziała o zależności rynku medialnego od pieniędzy, właścicieli, menagerów oraz reklam, ale także od poziomu szkolnictwa i umiejętności dziennikarza krytycznie myśleć, filtrować informacje i przełamywać stereotypy. Przede wszystkim, dziennikarz powinien umieć zadać sobie istotne pytanie i znaleźć na pytanie odpowiedź – mówiła Wiktoria Siumar.

Kolejne warsztaty zaplanowane są na przełom kwietnia-maja tego

Artykuł ukazał sie na łamach Niezależnego Pisma Polaków na Ukrainie „Kurier Galicyjski”

Share Button

Czytaj również

BANERY desant8

DESANT UA! Pierwszy Przegląd Teatrów Ukraińskich

Wojna zza ściany widziana od środka, osobiste doświadczenia niezależnych twórców działających w niezwykle trudnych realiach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.