czwartek, 27 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rinat Achmetow zajmie się wydobyciem gazu

Rinat Achmetow zajmie się wydobyciem gazu

Share Button

Należąca do ukraińskiego oligarchy, Rinata Achmetowa, kompania SKM (System Capital Management)  7 marca, oficjalnie poinformowała, że osiągnęła porozumienie w sprawie zakupu 25% udziałów spółki „Nieftiegazdobycz” («Нефтегаздобычи»).

Informacja przekazana mediom przez SKM stwierdza, że transakcja zostanie sfinalizowana po otrzymaniu wszystkich koniecznych pozwoleń, w tym w organach antymonopolowych. Grupa stwierdza w nim również, że „będąc jednym z głównych konsumentów gazu ziemnego w państwie, zużywa rocznie ok. 6 mld metrów sześciennych surowca. Dlatego też jest ona zainteresowana nabyciem kompanii zajmującej się wydobyciem gazu na Ukrainie oraz w inwestycjach w jej rozwój”.

SKM zadeklarował, że „wraz z pozostałym akcjonariuszami będzie pracował nad tym, aby „Nieftiegazdobycz” co najmniej dwukrotnie zwiększyło wydobycie surowca”, którego obecnie pozyskuje 700 mln metrów sześciennych rocznie. Pozwolić to ma nie tylko na „kontrolę nad jedną z głównych pozycji w wydatkach zakładów przemysłowych należących do grupy”, ale też „pomóc zmniejszyć państwu zależność od importu gazu”, jak stwierdził dyrektor SKM Oleh Popow.

Wcześniej, w trakcie telewizyjnego „Dialogu z krajem” prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz, oświadczył, że „przedsiębiorstwa przemysłowe Ukrainy powinny kupować gaz tam, gdzie zdołają”. Eksperci zintreperetowali słowa prezydenta jako zapowiedź rychłego pojawienia się na ukraińskim rynku nowego podmiotu handlującego gazem.

„Nieftiegazdobycz” jest największą ukraińską prywatną kompanią zajmującą się wydobyciem gazu. Jednym z jej założycieli był w 1999 r. były minister spraw zagranicznych w czasach rządów Wiktora Juszczenki i właściciel zakładów cukierniczych „Roshen” – Petro Poroszenko.

Na podstawie: comments.ua, lenta.ru

Zbigniew Cierpiński

Artykuł ukazał się na Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

26 stycznia odbędzie się spotkanie w „formacie normandzkim”

W rozmowach wezmą udział doradcy do spraw politycznych z Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.