sobota, 6 Marzec, 2021
pluken
Home / Wywiady / Elżbieta Łukacijewska: Ukraina powinna dążyć do standardów europejskich

Elżbieta Łukacijewska: Ukraina powinna dążyć do standardów europejskich

Share Button

Wywiad z poseł do Parlamentu Europejskiego, Elżbietą Łukacijewską.

Jak oceniłaby Pani aktualną sytuację na Ukrainie, także biorąc pod uwagę fakt pozostawania w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko?

Pomimo wielu rozmów czy wizyt przedstawicieli UE, także ostatnio – z udziałem naszego byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego, Pata Coxa, władze w Kijowie nadal stoją na stanowisku, że sprawa byłej premier to wewnętrzna sprawa Ukrainy. Nie powiem, że od uwolnienia Julii Tymoszenko zależą dalsze rozmowy pomiędzy UE i Ukrainą, ale uważam, że na pewno ta sprawa ma wpływ klimat tych rozmów. Jest to szczególnie ważne patrząc z perspektywy prac nad umową stowarzyszeniową pomiędzy Ukrainą i Unią Europejską, które jak na razie nie doprowadziły do podpisania tego dokumentu.

Jakich instrumentów używa Parlament Europejski prowadząc politykę wobec Ukrainy w związku ze sprawą Julii Tymoszenko?

Są to wspomniane już wizyty, uwagi, stanowiska, a także działania prowadzone kanałami dyplomatycznymi. Były one szczególnie zintensyfikowane przed Euro 2012, włącznie z groźbą bojkotu mistrzostw przez polityków z Europy Zachodniej. Wydaje się jednak, że strona ukraińska niejako „okopała się na swoich pozycjach” i chwilowo nie wykazuje woli zmiany stanowiska w tej sprawie. A nie jest tajemnicą, że mało kto wierzy w obiektywizm wyroku, jaki zapadł w procesie byłej premier Ukrainy. W sferze sądownictwa, podobnie jak w innych obszarach, Ukraina powinna dążyć do standardów europejskich.

Czy na forum PE rozważane są poważniejsze sankcje wobec Ukrainy, podobne do tych stosowanych wobec Białorusi?

Wydaje się, iż dominować powinny tzw. miękkie instrumenty wpływu – cały czas mamy na uwadze, aby działania prowadzone wobec rządu danego kraju nie uderzały w jego obywateli. Dlatego właśnie tak ważne są działania ukierunkowane na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie, takie jak wymiana młodzieży, ułatwienia wizowe, współpraca samorządów, itp. Chcielibyśmy, aby Ukraina została włączona do programu Erasmus i aby była możliwa intensywniejsza współpraca edukacyjna.

Czy w Europie można zaobserwować coś, co czasem nazywa się „zmęczeniem

Niewątpliwie przełomowym momentem dla Ukrainy była „pomarańczowa rewolucja”. Z wydarzeniem tym wiązano wielkie nadzieje, także w państwach Europy Zachodniej. Jednak to co stało się później dla wielu było wielkim rozczarowaniem i z perspektywy części zachodnich polityków Ukraina zmarnowała swoją wielką szansę, gdyż być może, gdyby sprawy potoczyły się inaczej, Ukraina dziś byłaby w grupie państw przed akcesją. Jednak nie zmienia to faktu, że sprawa ukraińska ma w krajach Unii Europejskiej wielu przyjaciół, a największym rzecznikiem Ukrainy także na forum instytucji UE pozostaje Polska.
Z czego to wynika? I jakie rysują się perspektywy przed Ukrainą jeśli idzie o dalszą współpracę z Brukselą?

Trzeba pamiętać, że siłą rzeczy to Polska czy kraje Europy Środkowej są najbardziej zainteresowane członkostwem Ukrainy w UE. Z kolei kraje obszaru śródziemnomorskiego takie jak Francja czy Włochy większą wagę przywiązują do stosunków i współpracy z krajami Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu. Każdy więc dąży do jak najlepszego zabezpieczenia swoich interesów i nie ma się co dziwić że czasami mogą rodzić się tu konflikty. Należy też zauważyć, że aktualnie Unia boryka się z problemami związanymi z kryzysem gospodarczym, z bezrobociem wśród młodzieży czy szukaniem instrumentów pobudzających rozwój gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

Czy można w chwili obecnej spróbować ocenić, kiedy Ukraina będzie miała szansę wejść do UE?

Gdybym ja miała to określać, to powiem że na pewno nie będzie takiej perspektywy ani w tej, ani w kolejnej kadencji PE. A to, co wydarzy się dalej zależy w dużej mierze od samych Ukraińców i tego czy i w jaki sposób będą dążyć do integracji z Europą. Duże znaczenie dla dążenia Ukrainy do UE ma także program Partnerstwa Wschodniego. Niewątpliwie na korzyść Ukrainy działa fakt, iż łączą ją z krajami obszaru UE interesy gospodarcze, co zawsze sprzyja integracji.

Na czym polega wsparcie Polski dla Ukrainy na forum UE?

Jeśli popatrzymy na delegację UE-Ukraina, znaczą grupę członków tej delegacji tworzą polscy euro posłowie. Gdy mówimy o rezolucjach ws. Ukrainy, najczęściej ich autorami są Polacy, a jeśli pojawia się coś bardzo negatywnego wobec Ukrainy to wtedy zabierają głos i dążą do tego aby tonować te skrajne stanowiska. Było takie głosowanie, gdzie część krajów, w tym przede wszystkim Niemcy chciały bardzo poważnej krytyki Ukrainy i ostrego stanowiska, które jednak zostało złagodzone dzięki działaniom polskich euro parlamentarzystów.

Czy w zeszłym roku, w czasie polskiej prezydencji udało się wykorzystać tę okazję dla promocji Ukrainy?

W tej sprawie Polska miała bardzo ambitne plany, które niestety zweryfikowały wydarzenia jakie miały miejsce w tym okresie. To wtedy doszło do rozruchów na Bliskim Wschodzie, był także problem kryzysu gospodarczego i imigrantów i  to te sprawy były priorytetem. Poza tym to wówczas wynikła sprawa aresztowania i skazania Julii Tymoszenko, co również nie wpłynęło dobrze  na wizerunek Ukrainy. Na ile można była byliśmy promotorami Ukrainy. Myślę że duże znaczenie dla wizerunku Ukrainy miało także Euro 2012 – Ukraina, podobnie jak Polska, została bardzo pozytywnie oceniona na forum europejskim.

Jakie znaczenie będą miały zbliżające się wybory parlamentarne na Ukrainie?

Bardzo wiele zależy od tego jak przebiegną wybory w październiku tego roku – i to nie od ich wyniku jako takiego, gdyż jak wiadomo wszyscy chcemy aby były one demokratyczne i aby obywatele Ukrainy sami zdecydowali o swojej przyszłości, ale od tego na ile procedury i zasady demokracji będą szanowane podczas głosowania. Chodzi w końcu o to, aby głosowanie przebiegło w zgodzie ze standardami europejskimi i aby wyniki głosowania oddawały preferencje wyborców. Jeśli Ukraina pokaże że nie ma nic do ukrycia, na pewno wpłynie to pozytywnie na jej wizerunek.

Artykuł ukazał się na stronie Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

dr Jewhen Mahda / fot. Tomasz Lachowski

Jewhen Mahda: Wołodymyr Zełenski nie uświadamia sobie faktu, że wojna toczy się przede wszystkim o ludzkie umysły, nie zaś o terytorium

Rozmowa z dr Jewhenem Mahdą, ukraińskim ekspertem politycznym, dyrektorem Instytutu Światowej Polityki, o rezultatach niedawnego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.