wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / USA przygotowują nową strategię wsparcia Ukrainy
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

USA przygotowują nową strategię wsparcia Ukrainy

Share Button

O planach amerykańskiej administracji poinformował dziennik Washington Post

Według informatorów „WP”, nowa strategia ma się skupiań nie na planach odzyskania terenów zajętych przez Rosję, ale na odparciu rosyjskich uderzeń na ukraińskie linie obrony, jak również na długotrwałym wsparciu ukraińskiej armii i procesów odbudowy.

Plany USA są częścią wielostronnych wysiłków krajów, które wspierają Ukrainę i zapowiadają długookresową pomoc wojskową i wsparcie ekonomiczne w okresie do 10 lat naprzód. Znaczna część tych wysiłków zależy od USA, które pozostają największym donorem zarówno jeśli chodzi o pomoc wojskową jak i finansową. Strategia ta ma zapewniać wsparcie realizowanych obecnie działań obronnych jak i rozbudowę ukraińskich Sił Zbrojnych w dalszej perspektywie. Ma się opierać na czterech filarach: walka, budowa, odbudowa i reformy.

Nie jest jak na razie jasne czy i kiedy plany administracji Bidena spotkają się z poparciem amerykańskiego Kongresu, gdzie większość ma Partia Republikańska.

O wsparciu dla Ukrainy mowa była także podczas 18 spotkania Grupy Ramstein, skupiającej przedstawicieli ponad 50 państw.

Na podstawie: ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …