O oczekiwanych rozwiązaniach poinformowała ambasador USA przy NATO, Julien Smith.
Zgodnie z tym oświadczeniem, liderzy krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego zamierzają zrezygnować z przyjętych w 2008 roku w Bukareszcie zasad dotyczących członkostwa Ukrainy w NATO, które faktycznie wykluczały taki scenariusz. Dokładne sformułowania jakie znajdą się w dokumencie podsumowującym są nadal przedmiotem uzgodnień. Omawiana jest także kwestia rezygnacji z MAP (ang. Membership Action Plan) w przypadku Ukrainy.
Ponadto, według ambasador USA, Ukraina może otrzymać od NATO „szereg konkretnych rozwiązań, tak w kwestii długofalowej współpracy jak i praktycznej pomocy w modernizacji armii czy zdolności operacyjnych”.
Z kolei według sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, szczyt w Wilnie ma zatwierdzić trzy nowe regionalne plany obrony w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Ponadto, zgodnie z oświadczeniem rzecznika Pentagonu, Johna Kirby’ego, podczas szczytu w Wilnie będą omawiane długoterminowe zobowiązania NATO wobec Ukrainy, a także kwestie odbudowy po zakończeniu konfliktu.
Zgodnie z dzisiejszym komunikatem Pentagonu, Ukraina ma otrzymać kolejny pakiet pomocy wojskowej. Znajdą sie w jego ramach m.in. 32 bwp Bradley i taka sama liczba transporterów opancerzonych Stryker, pociski do zestawów przeciwlotniczych oraz amunicja kasetowa o kalibrze 105 i 155mm.
Na podstawie: pravda.com.ua,