niedziela, 24 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy: zaakceptujemy prawdę, bez względu na to, jak będzie bolesna
Fot. rada.gov.ua
Fot. rada.gov.ua

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy: zaakceptujemy prawdę, bez względu na to, jak będzie bolesna

Share Button

Podczas przemówienia w polskim parlamencie, Rusłan Stefanczuk odniósł się do kwestii zbrodni wołyńskiej.

„Będziemy współpracować z wami, drodzy polscy przyjaciele, akceptując prawdę, bez względu na to, jak bolesna może ona być. Razem musimy zdać ten niełatwy, ale wyjątkowo niezbędny egzamin, aby formuła „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” uzyskała prawdziwy sens i praktyczny wymiar” – powiedział szef ukraińskiej Rady Najwyższej podczas wystąpienia w Sejmie, przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu, odnosząc się do zbliżającej się 80 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej.

Stefanczuk dodał, że „wróg robi wszystko aby nas skłócić”, wskazując na Rosję jako kraj odpowiedzialny za budowanie nienawiści pomiędzy narodami. „Wspólnie odnajdziemy prawdę i dokonamy sprawiedliwej oceny. Pragnę, abyśmy szanowali i nie zapominali o chwalebnym braterstwie naszej broni, o tym, jak ponad sto lat temu wspólnie wyzwalaliśmy Kijów i uratowaliśmy Europę przed bolszewicką inwazją, jak nasze narody zjednoczyły się w powstaniu styczniowym przeciwko rosyjskiemu uciskowi” – powiedział przewodniczący ukraińskiego parlamentu.

Rusłan Stefanczuk złożył także podziękowania za wsparcie, jakiego Polska i Polacy udzielili Ukrainie w czasie trwającej wojny z Rosją.

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej spotkał się także z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy dotyczyły perspektyw dalszego wsparcia Ukrainy, zarówno bieżącego wojskowego jak i na drodze do członkostwa w UE i NATO, jak również działań na rzecz odbudowy po wojnie.

Na podstawie: rp.pl, pravda.com.ua, tvn24.pl, rada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Siły ukraińskie ostrzelały Krym

Ukraińska armia i SBU przeprowadziły uderzenie na lotnisko Saki na Krymie. Równolegle, Rosja przeprowadziła atak …