sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Spotkanie grupy Ramstein: kolejna pomoc wojskowa dla Ukrainy
Fot. mil.in.ua/Ministerstwo Obrony Niemiec
Fot. mil.in.ua/Ministerstwo Obrony Niemiec

Spotkanie grupy Ramstein: kolejna pomoc wojskowa dla Ukrainy

Share Button

Podczas spotkania przedstawicieli ok. 50 państw wchodzących w skład tzw. Grupy Ramstein podjęto decyzje o dostawach kolejnego uzbrojenia dla Ukrainy.

Najszerzej komentowanym elementem dyskusji w Ramstein jest kwestia dostawy na Ukrainę czołgów Leopard 2, co jest uzależnione od zgody Niemiec. Według niemieckiego ministra obrony, Niemcy nie sprzeciwiają się takim dostawom ani nie wiążą ich z koniecznością dostaw czołgów M1 Abrams z USA, ale decyzja w tej sprawie jak na razie nie została podjęta.

„Trzeba będzie jeszcze powalczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale codziennie robimy wszystko, aby taka decyzja została podjęta” – powiedział prezydent Ukrainy, komentując rezultaty rozmów w Ramstein. Dodał, że kluczową kwestią jeśli chodzi o dostawy broni jest czas.

USA zadeklarowały dostarczenie Ukrainie kolejnych baterii systemów przeciwlotniczych NASAMS i Avenger, ponad 100 bwp Bradley, 100 kołowych transporterów opancerzonych Stryker, a także amunicji i innego wyposażenia. Również Polska zadeklarowała przekazanie Ukrainie kolejnych czołgów typu T-72 i bojowych wozów piechoty. Dodatkową pomoc wojskową na Ukrainę skierują także kraje bałtyckie, Finlandia, Dania, Szwecja, Kanada i wiele innych państw.

Z kolei Niderlandy dostarczą Ukrainie nie jedną – jak planowano, ale dwie bateria Patriot. Rząd Niderlandów zapewnił również, że jest gotowy na dostarczenie Ukrainie samolotów F-16, choć decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze podjęta, jak sprecyzował dzisiaj premier tego kraju. Wysłanie czołgów AMX-56 Leclerc na Ukrainę rozważa także Francja.

Na podstawie: pravda.com.ua, mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …