poniedziałek, 28 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Minister obrony Ukrainy: najgorszy scenariusz wojny już się nie wydarzy
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Minister obrony Ukrainy: najgorszy scenariusz wojny już się nie wydarzy

Share Button

Oleksij Reznikow uważa, że Ukraina już przekroczyła umowną granicę, która wyznacza najgorsze scenariusze rozwoju sytuacji w wojnie z Rosją.

„Obecnie przebywamy na etapie stabilizacji na polu walki, gdzie dochodzi do przemieszczania oddziałów na niewielkie odległości i stworzyliśmy wiele środków i możliwości powstrzymywania przeciwnika” – powiedział Reznikow w wywiadzie dla telewizji CNN. Dodał, że Ukraina przygotowuje się do kontruderzeń.

23 sierpnia w Kijowie odbył się szczyt Platformy Krymskiej, w którym wzięli udział przedstawiciele 60 państw i organizacji międzynarodowych. „Ukraino, dopóki nas potrzebujecie, jesteśmy i będziemy przy Was” – powiedział podczas swojego wystąpienia przebywający w Kijowie z wizytą prezydent RP Andrzej Duda. Z kolei występujący online kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział przekazanie Ukrainie pakietu pomocy o wartości 500 mln euro. Ma on obejmować m.in. systemy przeciwlotnicze IRIS-T (mają trafić na Ukrainę w ciągu najbliższych tygodni), pojazdy opancerzone, broń precyzyjną oraz systemy antydronowe. W ostatnim czasie rozpoczęły się już dostawy pojazdów obrony przeciwlotniczej Gepard.

Utworzenie misji szkoleniowej dla SZ Ukrainy zapowiedział z kolei przedstawiciel ds. relacji zewnętrznych UE, Josep Borrell. Misja taka ma być realizowana w jednym z krajów UE.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy o wartości 3 mld $.

Na podstawie: prezydent.pl, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …