sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Macron, Scholz i Draghi odwiedzą Kijów
Prezydenci Francji i Ukrainy, Fot. president.gov.ua
Prezydenci Francji i Ukrainy, Fot. president.gov.ua

Macron, Scholz i Draghi odwiedzą Kijów

Share Button

Liderzy Francji, Niemiec i Włoch w czwartek złożą wizytę w stolicy Ukrainy – jeszcze przed szczytem, na którym mają zapaść decyzje ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do UE.

W ramach wizyty w Kijowie planowane jest m.in. spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskym. Sama wizyta ma być formą wyrażenia solidarności z Ukrainą.

Według wstępnych ocen, Komisja Europejska ma zamiar nadać Ukrainie status kandydata do UE 17 czerwca br., choć pod warunkiem przeprowadzenia dalszych reform w obszarze wzmocnienia praworządności oraz walki z korupcją. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść podczas szczytu liderów krajów unijnych w przyszłym tygodniu.

Równocześnie, w czasie spotkania państw tzw. formatu Rammstein w Brukseli, zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej. W jego ramach do SZ Ukrainy mają trafić śmigłowce i amunicja rakietowa ze Słowacji oraz artyleria z kilku państw: Polski, USA i Kanady oraz Holandii. Również Niemcy zadeklarowały przekazanie Ukrainie trzech systemów rakietowych wraz z amunicją precyzyjną (prawdopodobnie chodzi o wyrzutnie typu MLRS).

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …