sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Liderzy kilku krajów UE odwiedzili Kijów
Fot. president.gov.ua,
Fot. president.gov.ua,

Liderzy kilku krajów UE odwiedzili Kijów

Share Button

Do stolicy Ukrainy w sobotę, 16 czerwca 2022r. przybyli prezydent Francji, kanclerz Niemiec, premier Włoch i prezydent Rumunii.

Wizyta rozpoczęła się od Buczy i Irpienia, gdzie zagraniczni goście mieli okazję zapoznać się z rezultatami rosyjskich działań i zbrodni wojennych. Następnie miało miejsce spotkanie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zelenskym.

„Ta wizyta czterech liderów w Kijowie i nasze rozmowy jeszcze raz udowodniły, że nasza główna siła i najefektywniejsza broń to zjednoczenie, od którego zależy wszystko inne” – powiedział po rozmowach ukraiński prezydent. Podczas spotkania omówiono kwestie związane z dalszymi dostawami broni dla Ukrainy, pomocą gospodarczą – w tym na etapie planowanej odbudowy, a także kwestie związane z zażegnaniem perspektywy kryzysu żywnościowego w związku z blokadą portów nad Morzem Czarnym.

„Chciałbym przekazać wiadomość od nas wszystkich: Europa jest ramię w ramię z Ukrainą do zwycięstwa, a oblicze tego zwycięstwa to wolna i niezależna, spokojna, pokojowa Ukraina” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, który zapowiedział, że Paryż zwiększy pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym dostawy kolejnych systemów artyleryjskich.

„To wiele mówi o agresywnej wojnie Rosji, która ma na celu po prostu zniszczenie. Musimy pamiętać o tym wszystkim kiedy podejmujemy decyzje” – stwierdził z kolei kanclerz Niemiec, Olaf Scholz.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …