niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Sztab Generalny SZ Ukrainy: Rosjanie dążą do zniszczenia lotnisk
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Sztab Generalny SZ Ukrainy: Rosjanie dążą do zniszczenia lotnisk

Share Button

Według ocen ukraińskiego dowództwa, rosyjskie działania aktualnie koncentrują się na zniszczeniu lotnisk i infrastruktury, tak, aby uniemożliwić działania ukraińskiego lotnictwa na wschodzie kraju i nad Morzem Czarnym.

„Główne wysiłki mają na celu zniszczenie infrastruktury, w celu uniemożliwienia działania naszego lotnictwa, w tym także bezzałogowców Bayraktar i wsparcia naszych oddziałów w strefie odpowiedzialności ugrupowania Połączonych Sił i w strefie czarnomorskiej” – napisano w komunikacie SG Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły m.in. ataki na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, niszcząc infrastrukturę, a także zatapiając lub uszkadzając kilka rosyjskich kutrów desantowych. Nadal trwają ciężkie walki w strefie Operacji Sił Połączonych na Donbasie: siły rosyjskie próbują zdobyć Siewierodonieck i Rubiżne; jak dotąd jednak ich jedynym większym sukcesem jest zajęcie m. Popasna. Z kolei działania sił ukraińskich na północ od Charkowa doprowadziły do wyzwolenia kolejnych miejscowości zajętych wcześniej przez Rosjan. Ukraińscy żołnierze nadal bronią się także w zakładach Azowstal w Mariupolu, skąd udało się ewakuować wszystkich cywilów.

Według analityków brytyjskiego ośrodka ISW, ukraińska ofensywa w pobliżu Charkowa może doprowadzić wkrótce do osiągnięcia przez siły ukraińskie granicy z Rosją. Równocześnie, może dojść do ogłoszenia kolejnej pseudorepubliki w obwodzie chersońskim.

W sobotę, 7 maja 2022r. walki toczyły się przy granicach administracyjnych m. Izjum. W najbliższych dniach siły ukraińskie mogą zagrozić rosyjskim liniom komunikacyjnym wokół tego miasta.

W niedzielę, 8 maja wizyty na Ukrainie złożyl premier Chorwacji, premier Kanady oraz pierwsza dama USA

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …