niedziela, 3 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina uruchomiła korytarze dla żeglugi na Morzu Czarnym
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ukraina uruchomiła korytarze dla żeglugi na Morzu Czarnym

Share Button

Utrudnienia w ruchu jednostek pływających wynikają z ćwiczeń rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i zamknięcia części akwenu.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy, wyznaczony został korytarz dla żeglugi o głębokości 15-22,5 metra. Pozwala to na bezpieczne przejście jednostek handlowych, co potwierdziły prowadzone w ostatnich dniach badania hydrograficzne, prowadzone na odcinku 450 km.

Znaczna część Morza Azowskiego oraz fragmenty Morza Czarnego w pobliżu wybrzeża Krymu i Odessy zostały zamknięte w związku z  ćwiczenia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zaplanowanymi w dniach 10-20 lutego 2022.

W ćwiczeniach bierze udział ok. 30 okrętów Floty Czarnomorskiej, które realizują zadania z baz w Sewastopolu i Noworosyjsku, jak również lotnictwo i żołnierze z jednostek Południowego Okręgu Wojskowego. Scenariusze ćwiczeń zakładają m.in. obronę Półwyspu Krymskiego przed operacją desantową.

Na podstawie: pravda.com.ua, mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …